Çikolata kisti ameliyatı Ankara şehrinde anlaşmalı olduğumuz hastanelerde kapalı ameliyat adı verilen laparoskopi ameliyatı ile yapılmaktadır. Laparoskopik çikolata kisti ameliyatı en konforlu ameliyat olup kist ameliyatlarında altın standarttır. Çikolata kist ameliyatları açık ayada kapalı yapılabilmekle birlikte uygun olan hastalarda robotik cerrahi ile de yapılabilmektedir. Çikolata kisti ameliyat fiyatları ameliyatın şekline göre değişir. Kist ameliyatı fiyatları 2021 detayları için bizi arayabilir ve bilgi alabilirsiniz. Jinekolog doktorlarımız Doç. Dr. Aydın Köşüş ve Doç. Dr. Nermin Köşüş tüm jinekolojik ameliyatlarda sizin yanınızda.

Çikolata Kisti Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Halk arasında çikolata kistleri olarak bilinen endometriozis hastalığı, rahim iç duvarını döşeyen hücrelerin karın içerisindeki organlara yerleşmesi ve büyümesi olarak tanımlanır. Endometriosiz kadınların %5-10’unda görülürken, ilerlemiş endometriozisi olan kadınlarda özellikle yumurtalıklarda büyük çikolata kistleri oluşabilir.

Çikolata kistleri en çok yumurtalıklarda görülmekle birlikte, karın iç zarında, rahim ön ve arka yüzünde, bağırsaklarda yada diğer iç organlarda da görülebilir. Özellikle infertilite problemi olan kadınlarda endometriozis sıklığı %50’ ye kadar çıkmaktadır.

Çikolata kistlerinin sebepleri net olarak bilinmemekle birlikte öne sürülen pekçok mekanizma vardır. Adet döneminde adet kanının tüplerden karın içerisine boşaldığı bilinmektedir. Genetik yatkınlığı olan ve bağışıklık sistemi zayıf olan kadınlarda karın içerisine dökülen adet kanı yeterince temizlenemez. Adet kanı içerisindeki endometrium hücreleri karın içerisindeki organlara tutunur ve orada büyür. Zamanla her adet döneminde endometriozis odakları büyüyerek çikolata kistlerini oluşturur.

Çikolata Kisti Belirti Verir mi?

Çikolata kistleri olanlarda en sık görülen belirti adet döneminde görülen sancılardır. Endometriozis kisti olanlarda kahverengi akıntı olabilir. Ancak karın içi kanama genellikle yapmaz ve diğer yumurtalık kistleri gibi adetle atılmaz. Zaman geçtikçe adet dönemindeki sancıların şiddeti giderek artabilir. Adet sancısı yanında endometriozisin yerleştiği yere göre şu belirtiler de görülebilir:

  • Birliktelik sırasında ağrı
  • Kasık ve bel ağrısı
  • İdrarın kanlı gelmesi
  • Büyük abdestte kanama
  • Gebe kalamama (infertilite)
  • Ani ve şiddetli karın ağrısı (çikolata kisti patlamasına bağlı)

Çikolata Kistlerinde Tanı Nasıl Konur?

Çikolata kistlerinin kesin tanısı laparoskopi adı verilen ameliyat ile direkt olarak görülmesiyle konur. Ancak pekçok hastada yapılan ultrason ile çikolata kisti tanısı büyük oranda sağlanır. Gerekli olan kadınlarda MR görüntüleme yöntemi kullanılabilir. Ayrıca yapılan kan testlerinde CA 125 değerlerinin yüksek olması da ultrason bulgularını destekler.

Çikolata Kisti İnfertiliteye Neden Olur mu?

Çikolata kistleri olanlarda gebe kalmak zorlaşır. Özellikle yumurtalıklarda ve tüplerde oluşan hasarlar gebeliği engeller. Bunun yanında çikolata kistleri embriyonun yerleşeceği rahim iç zarının da yapısını bozar. Pekçok faktör bir araya geldiğinde çikolata kistleri kısırlığa neden olabilir.

Çikolata Kisti Patlaması Nasıl Anlaşılır?

Çok nadiren çikolata kistlerinde patlama olabilir. Bu hastalar ani gelişen ve şiddetli bir karın ağrısı ile hastaneye başvurur. Yapılan ultrasonda önceden mevcut olan çikolata kistinin yok olduğu yada büzüştüğü, karın içerisinde yoğun bir sıvının olduğu tesbit edilir. Bu hastalar hastanede gözlem altına alınır. Takipte hastaların bir kısmında ağrı azalırken, bir kısmında ağrı azalmaz yada artabilir. Bu hastalarda laparoskopi adı verilen kapalı ameliyat yöntemi ile girilerek karın içerisi temizlenir. Patlamış olan kist dokusu da çıkarılır. Çikolata kisti patlaması olanlarda karın içerisinde ileri derecede yapışıklıklar oluşabilir.

Hamilelikte Çikolata Kistleri Kaybolur mu?

Çikolata kistleri hamilelikte küçülebilir, aynı kalabilir yada büyüyebilir. Ancak tamamen kaybolmaz. Gebelikte rahmin büyümesine ve bebeğin karın içerisini doldurmasına bağlı olarak küçük çikolata kistleri ultrasonda fark edilemeyebilir.

Çikolata Kistleri Menopozda Geçer mi?

Çikolata kistleri menopoz döneminde küçülür. Ancak tamamen kaybolmaz. Çikolata kistine bağlı belirtiler ise genelikle azalır.

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çikolata kisti tedavisi hastanın şikayetlerine göre belirlenir. Küçük çikolata kistlerinde ve belirgin şikayet olmayan durumlarda, çocuk isteği yoksa ilaçlarla çikolata kisti baskılanır. Çocuk isteği olanlarda ise direkt olarak buna yönelik tedavi başlanır. Ancak çok büyük çikolata kistlerinde yada şiddetli ağrıları olan hastalarda cerrahi gerekebilir. Çikolata kistleri genç hastalarda yumurtalıklara zarar vermeden soyularak çıkarılır. Çocuk isteği olmayan ileri yaşlı kadınlarda ise kist yumurtalıkla beraber çıkarılabilir.

Çikolata Kisti Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Çikolata kisti ameliyatı laparoskopi adı verilen kapalı ameliyat yöntemi yada açık ameliyat ile yapılabilir. Laparoskopi ameliyatı hastalar açısında daha konforlu bir ameliyattır. Laparoskopi ile çikolata kistleri olanlar daha çabuk sosyal hayatına döner. Bu nedenle çikolata kistlerinde tercih edilen ameliyat yöntemi laparoskopidir. Çok yapışıklık olan hastalarda robotik yöntemle de ameliyat yapılabilir.

Çikolata Kisti Tedavisi Bitkisel Olur mu?

Çikolata kistlerinin tedavisinde bitkisel tedavinin yeri yoktur. Bazı bitkisel tedaviler hastalardaki şikayetleri azaltabilir. Ancak kistin giderilmesinde etkileri yoktur. Çikolata kistinin oluşumunun önlenmesinde beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi etkili olabilir. Özellikle taze mevye ve sebze tüketilmesi, işlenmiş gıdalardan uzak durulması ve omega 3 açısından zengin beslenmenin çikolata kisti gelişimi riskini azalttığı söylenmektedir. Bu yönde beslenmenin düzenlenmesi faydalı olabilir.

Çikolata Kisti Ameliyatı Fiyatları 2021

Çikolata kist ameliyatı fiyatları 2021 yılında 10.000 – 30.000 tl arasında değişmektedir. Ameliyatın yapılacağı hastaneye, ameliyat şekline ve kistlerin büyüklüğü ve sayısına göre fiyatlar değişmektedir. Ameliyat fiyatları laparoskopik ve robotik miyom ameliyatında daha yüksek iken açık ameliyatlarda fiyatları daha uygundur. Hastanın isteği ön planda olmak üzere tarafımızdan daha çok laparoskopik yöntem tercih edilmektedir. Laparoskopik çikolata kist ameliyatı fiyatı 2021 detayşarı için bizden bilgi alabilirsiniz. Laparoskopi doktorlarımız yapılacak jinekolojik muayene sonrasında ameliyat detayları konusunda sizleri bilgilendirecektir.

Özel jinekoloji merkezimiz Ankara ilinin Çankaya semtindedir. Doktorlarımız kendi özel kliniklerinde hastalarını takip etmektedir. Ameliyatlar anlaşmalı olduğumuz özel hastanelerde kendileri tarafından yapılmaktadır. Doktorlarmız Doç. Dr. Aydın Köşüş ve Doç. Dr. Nermin Köşüş ile tanışmak isterseniz sizleri de kliniğimize bekliyoruz.

6 comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ADRESİMİZ

Ankara Ticaret Merkezi

Kızılırmak Mah 1450 Sok

B Blok No:4 Çukurambar

Çankaya Ankara

TELEFON

0312 285 85 88

0555 022 86 22