GEBELİK BELİRTİLERİ
+Gebeliğin en sık ve en önemli belirtilerinden biri, düzenli adet gören bir kadında beklenen adetin gecikmesidir. Ancak bazı kadınlar gebeliğe rağmen adet görebilirler, ancak bu adet genellikle normalden daha kısa ya da az olur. Buna “üstüne görme” denir.
+Bazı kadınlarda gebeliğin en erken belirtisi, lekelenme şeklinde kanama ve hafif kramp tarzı ağrı olabilir. Bu kanama bebeğin rahim duvarına tutunması esnasında olur ve buna “implantasyon kanaması” denir.
+Memelerde şişkinlik ve hassasiyet
+Bulantı, kusma, aşerme, kokuya tahammülsüzlük, özellikle gebeliğin 5-16. haftaları arasında görülür. Bazı kadınlarda hafiflemekle beraber doğuma kadar devam edebilir.
+Meme başlarında koyulaşma ve vücudun bazı bölgelerinde deri renginde koyulaşma, yüzde gebelik maskesi denen lekelerin oluşması.
+Halsizlik, uykuya meyil ve yorgunluk.
+Bel ve baş ağrıları.
+Ruh halinde değişiklikler
+Sık idrara çıkma
+Vajinal akıntıda artma: Akıntı yumurta akı kıvamında ve kokusuzdur.
+Karında büyüme
+Bebek hareketlerinin hissedilmesi yaklaşık 16-20.hf arasında olur.

Burada önemli olan bazı kadınlar adet gecikmesi olmadan bile bazı belirtileri yaşar, bazı kadınlarda ise ebeliğin geç dönemlerine kadar hiçbir belirti olmayabilir. Bu belirtiler ve belirtilerin şiddeti kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe bile değişiklik gösterebilir. Bu nedenle bu belirtileri yaşamıyor olmanız, hamile olmadığınız anlamına gelmez. Tam tersi şekilde bu belirtilerden bir veya daha fazlasına sahip olmanız da kesin olarak hamile olduğunuzu göstermez. Hamile olup olmadığınızı anlamanın en kesin yolu kanda gebelik testi yaptırmaktır. Bu belirtiler, özellikle adet gecikmesi olduğunda test yaptırmanız için size ipucu verebilir.

Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: [email protected]
Website: www.aydinkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz