Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!


gebeliktebitkiselcaylar

Gebelik hayatın en önemli dönemlerinden biridir. Anne adayları bebeklerine herhangi bir zararı olmasın diye pek çok yiyecek ve içecek maddesinden kaçınırken daha doğal ve bitkisel ürünlere yönelmektedir. Ancak bazen tüketilen bu ürünlerin içerisinde gebelikte sakıncalı olabilecek maddeler bulunabilir. Bu ürünlerin içerisinde bitkisel çayla önemli bir yer tutmaktadır. Bitkisel çayların içinde bulunan etken maddeler özellikle çocuklarda ve hamile kadınlarda bazı sorunlara neden olabilir. İlaçların içerdiği etken madde ve miktarları net olarak bilinmesine rağmen, bitkisel çaylardaki etken maddeleri ve miktarlarını net olarak bilmek imkansızdır. Bu yüzden bitkisel çayları kullanırken seçici olmalı ve aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Gebelikte Kadın Doğum Uzmanına danışmadan bitkisel çayları tüketmeyiniz.

Gebelikte içebileceğiniz bitkisel çaylar nelerdir?


Melisa çayı: Sinirsel gerginlikler ve stres için kullanırken günlük 1-2 bardağı geçmemelisiniz. Elma ve elma kabuğu kompostosu: Mide bulantısı ve yanmasına iyi gelir.
Zencefil: Bulantı ve kusma problemi yaşayan anne adayları için oldukça faydalıdır. 1 bardaktan fazla tüketildiğinde kasık ağrılarına neden olabileceğinden kullanırken dikkatli olunmalıdır.
Acerola: İçerdiği yüksek C vitamini seviyesi sayesinde doğumun kolaylaşmasına yardımcı olur. Düşük riskini önlerken, rahmi güçlendirir. Gebelikte fazla kilo alınmasını engellediği söylenmektedir.
Nane ve papatya: . Bu 2 bitkinin hamilelikte güvenliği açısından bilgiler çelişkilidir. Mide ve bağırsaklar üzerinde rahatlatıcı etkisi mevcuttur. Günde 1-2 bardak tüketilebilir. Papatya yağı şeklinde konsantre edilmiş formlarından kaçınılmalıdır.
Lavanta yağı: Kasık kramplarında 5 damla lavanta yağı 1 bardak suya damlatılır ve bir havluya emdirilerek kasıklar üzerine konulur. 5 dakika içinde bir rahatlama hissedileceği belirtilmektedir.
Ihlamur: Ihlamuru kaynatarak içerseniz öksürüğe ve mide problemlerine iyi gelir, stresten uzaklaştırır. Günde 2-3 kupa aralıklarla içebilirsiniz. Hamilelik döneminde yaşanan kansızlık için kan yapımını arttırıcı yiyecekler tüketilebilir. Hurma, havuç, keçiboynuzu- harnup pekmezi, kuru üzüm aşırı olmamak kaydıyla kullanılabilir. Hurma fazla tüketildiğinde doğum sancılarını tetikleyebilir o yüzden fazla günde 2-3 taneden fazla tüketilmemelidir.

Gebelikte bazı çaylar risklidir!


Bazı bitki çaylarının aşırı tüketilmesinde rahim kasılmalarını tetikleyerek düşük ve erken doğum riskini arttırabilmektedir.
Anason, ebegümeci, meyan kökü, ahududu yaprağı, ısırgan, rezene, biberiye, adaçayı, yaban mersini, sarı kantaron, civanperçemi, oğul otu, aloe vera, fesleğen, biberiye, kediotu, karahindiba gibi çaylar fazla tüketildiğinde, rahimde kasılmaları uyararak, düşüğü tetikleyebileceği bildirilmektedir.
Yeşil çay, folik asit emilimini azalttığı bildirilmektedir. Ayrıca içeriğindeki anti-inflamatuar maddeler sebebiyle bebeğin kalbindeki bir kanalın erken kapanmasına yol açabilir. Bu yüzden gebelikte yeşil çay tüketilmemelidir. Üzüm suyunun aşırı miktarlarıda aynı etkiye neden olabilir.
Sinameki, vitamin ve minerallerin emilimini barsaktan emilimini olumsuz yönde etkileyebilir.
Siyah çay, günlük 2-3 bardak oldukça açık olacak şekilde içilmelidir aksi takdirde kansızlığa ve çarpıntıya sebep olabilir.
Ahududu yaprağı, eskiden ebeler tarafından doğum sancılarını arttırmak için kullanılmış bir bitkidir.
Keten Tohumu, Omega 3 açısından zengin olmasına rağmen kanama riskinizi artırdığı için gebelikte tüketilmemelidir.
Ekinezya bitkisi, içeriği suda çözülmediği için çay olarak kullanılmamalıdır.
Aşırı maydanoz tüketimi rahimde kasılmaya neden olarak düşük ve erken doğuma sebep olabilir. Ancak az miktarlarda tüketilmesinde sakınca yoktur.
Sonuç olarak bitki çaylarını tüketmeden önce Kadın Doğum Doktorunuza danışınız. Gebelikte güvenli de olsa aşırıya kaçmaktan her zaman sakınınız.

Kliniğimizde gebelik takibi Kadın Doğum Uzmanı Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Muayene fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kadın Doğum Uzmanı Ankara, Gebelik Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Aydın Köşüş

Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik takibi 4 boyutlu ultrason ile yapılmaktadır. Gebelikle ilgili tüm testler, detaylı ultrason (radyoloji uzmanı tarafından), bebek kalp grafileri kliniğimizde yapılmaktadır.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: [email protected]
Website: www.aydinkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz