Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Yumurtalik Kisti ( Over Kisti) Nedir? Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yumurtalık kisti tedavisi Ankara ilinde pek çok merkezde yapılmaktadır. Yumurtalık kisti tedavisi kistin büyüklüğüne ve hastanın yaşına göre değişir. Pekçok yumurtalık kistinde herhangi bir tedavi gerekmez. Sadece takip edilir. Ancak büyük ve görüntüsü kötü olan yada ileri yaştaki kadınlarda yumurtalık kisti ameliyatı gerekebilir. Yumurtalık kisti ameliyatı Ankara ilinde tarafımızdan laparoskopik yöntem denilen kapalı ameliyat yöntemi ile yapılmaktadır. Laparoskopik kist ameliyatı fiyatları 2019 detayları için bize her zaman ulaşabilir, bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Yumurtalık kisti nedir?


Yumurtalık kistleri yumurtalıkta sıvı dolu keselerdir. Yaygındır ve genellikle yumurtlama sırasında oluşur. Yumurtlama, yumurtalık her ay bir yumurta bıraktığında gerçekleşir. Yumurtalık kistleri olan kadınların çoğunda semptom yoktur. Kistler genellikle zararsızdır.

Yumurtalık kist çeşitleri nelerdir?


Adet döngüsü sırasında en yaygın yumurtalık kistleri fonksiyonel kistler adı verilen kistlerdir. Genellikle iyi huyludurlar.

En yaygın iki yumurtalık kisti türü şunlardır:

Folikül kistleri: Normal bir adet döngüsünde, bir yumurtalık her ay bir yumurta bırakır. Yumurta, folikül adı verilen küçük bir kese içinde büyür. Yumurta olgunlaştığında, folikül yumurtayı serbest bırakmak için çatlar. Folikül kistleri folikül yumurtayı serbest bırakmak için açılmadığında oluşur. Bu folikülün bir kiste dönüşmeye devam etmesine neden olur. Folikül kistleri genellikle hiçbir belirti göstermez ve bir ila üç ay içinde kaybolur.

Corpus luteum kistleri: Folikül açıldıktan ve yumurtayı bıraktıktan sonra, boş folikül kesesi corpus luteum adı verilen bir hücre kütlesine dönüşür. Corpus luteum, bir sonraki adet döngüsü için bir sonraki yumurtaya hazırlanmak için hormonlar üretir. Folikül büzülmezse Corpus luteum kistleri oluşur. Yumurta serbest bırakıldıktan sonra folikük kesesi kendiliğinden tekrar ortaya çıkar ve daha sonra sıvı içinde birikir. Çoğu korpus luteum kisti birkaç hafta sonra kaybolur. Ancak, neredeyse 4-5 cm genişliğinde büyüyebilirler. Ayrıca yumurtalıkta torsiyon adı verilen dönme nedeniyle ağrıya neden olabilirler. Yumurtlamaya neden olan bazı ilaçlar bu kistlerin oluşma riskini artırabilir.

Diğer iyi huylu yumurtalık kistleri türleri daha az yaygındır:

Endometriomalara endometriozis neden olur. Endometriozis, uterusun (rahim) astarı uterusun dışına çıktığında meydana gelir.

Dermoidler doğumdan itibaren mevcut olan hücrelerden gelir ve genellikle semptomlara neden olmaz.

Kistadenomlar sıvı ile dolu büyük kistlerdir.

Bazı kadınlarda, yumurtalıklar birçok küçük kist yapar. Buna polikistik over sendromu (PKOS) denir. PKOS, yumurtalıklarda ve hamile kalmakta sorunlara neden olabilir.

Malign (kanserli) kistler nadirdir. Yaşlı kadınlarda daha sık görülür. Bu nedenle over kistleri doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir. Çoğu yumurtalık kisti kanserli değildir.

Yumurtalık Kisti Kimlerde Görülür?


Over kistleri düzenli dönemleri olan kadınlarda sık görülür. Aslında, çoğu kadın her ay en az bir folikül veya korpus luteum kisti yapar. Kistin büyümesine neden olan bir sorun olmadıkça veya birden fazla kist oluşmazsa, bir kistiniz olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Premenopozal kadınların yaklaşık% 8'i tedavi gerektiren büyük kistler geliştirir.

Over kistleri menopozdan sonra daha az görülür. Yumurtalık kisti olan menopoz sonrası kadınlar yumurtalık kanseri için daha yüksek risk altındadır.

Herhangi bir yaşta, kistiniz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza görünün. Şişkinlik, daha sık idrara çıkma ihtiyacı, pelvik baskı veya ağrı veya anormal (olağandışı) vajinal kanama gibi belirtileriniz varsa doktorunuza da danışın. Bunlar kist veya diğer ciddi problemlerin belirtileri olabilir.

Yumurtalık Kisti Neden Oluşur?


Yumurtalık kistlerinin en sık nedenleri arasında şunlar vardır:

Hormonal problemler: Fonksiyonel kistler genellikle tedavi olmadan kendi başlarına gider. Bunlar hormonal problemlerden veya yumurtlamanıza yardımcı olmak için kullanılan ilaçlardan kaynaklanabilir.
Endometriozis: Endometriozisli kadınlarda endometrioma adı verilen bir çeşit yumurtalık kisti gelişebilir. Endometriozis dokusu yumurtalığa yapışabilir ve bir büyüme sağlayabilir. Bu kistler seks sırasında ve sizin döneminizde ağrılı olabilir.
Gebelik: Bir yumurtalık kisti normalde erken dönemde plasenta oluşana kadar gebeliği desteklemeye yardımcı olmak için gelişir. Bazen, kist hamilelikte daha sonraya kadar yumurtalıkta kalır ve çıkarılması gerekebilir.
Ciddi pelvik enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar yumurtalıklara ve fallop tüplerine yayılabilir ve kistlerin oluşmasına neden olabilir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?


Çoğu over kisti küçüktür ve semptomlara neden olmaz. Bir kist semptomlara neden olursa, kist tarafındaki alt karın bölgesinde basınç, şişkinlik, şişme veya ağrı olabilir. Bu ağrı keskin veya künt olabilir ve gelip gidebilir.
Bir kist patlarsa, ani ve ciddi bir ağrıya neden olabilir.
Bir kist, yumurtalığın bükülmesine neden olursa, bulantı ve kusma ile birlikte ağrı olabilir.
Daha az yaygın belirtiler şunlardır:
 • Pelvik ağrı
 • Alt sırt ve uylukta ağrı
 • Mesane veya barsakların tamamen boşaltılmasıyla ilgili problemler
 • Seks sırasında ağrı
 • Açıklanamayan kilo alımı
 • Adet döneminiz boyunca ağrı
 • Olağandışı vajinal kanama
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Daha sık idrara çıkma ihtiyacı

Yumurtalık Kisti Nasıl Anlaşılır?


Yumurtalık kisti belirtileri varsa, doktorunuzla konuşun. Jinekolojik muayene olmanız gerekecektir. Bir kist bulunursa, doktorunuz ya izleyebilir ve tedavinin planlanmasına yardımcı olmak için şu testleri isteyebilir:

 • Ultrason. Bu test vücudun görüntülerini oluşturmak için ses dalgaları kullanır. Ultrason ile doktorunuz kistlerin şu özelliklerini görebilir:
 • - Şekil
  - Boyut
  - Yer
  - Kütle (sıvı dolu, katı veya karışık)
 • Hamileliği ekarte etmek için hamilelik testi
 • Hormon ile ilgili problemlerin olup olmadığını görmek için hormon seviyesi testleri
 • Kan testi. Menopoz dönemindeyseniz, doktorunuz kanınızdaki kanser-antijen 125 (CA-125) miktarını ölçmek için bir test verebilir. Yumurtalık kanseri ile CA-125 miktarı yüksektir. Menopoz öncesi kadınlarda kanser dışında başka birçok hastalıklar CA-125 yüksek düzeyde neden olabilir.

Yumurtalık Kisti Acil Bir Durum mudur?


Evet bazen acil bir durum oluşabilir. Doktorunuz size bir yumurtalık kisti olduğunu ve aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahip olduğunu söyledi ise, hemen tıbbi yardım alın:

 • Ateş ve kusma ile ağrı
 • Ani, şiddetli karın ağrısı
 • Solukluk, baş dönmesi veya halsizlik
 • Hızlı nefes
Bu belirtiler, kistinizinçatladığı veya yırtıldığı anlamına gelebilir. Bazen, büyük, yırtılmış kistler ağır kanamaya neden olabilir.

Yumurtalık Kisti Cerrahi Tedavi Gerektirir mi?


Yumurtalık kisti bazen cerrahi tedavi gerektirebilir. Kadınların % 5-10'unun bir yumurtalık kistini çıkarmak için ameliyat olduğu, bu kistlerin ise sadece % 13-21'inin kanserli olduğu görülmüştür.
Menopoz dönemindeyseniz kistiniz ameliyat gerekebilir:

 • Birkaç adet döngüsünden sonra kaybolmaz
 • Büyür
 • Ultrasonda olağandışı görünür
 • Ağrıya neden olur ise ameliyat gerekebilir

Kistiniz ameliyat gerektirmiyorsa, doktorunuz sizi düzenli takibe alacaktır. Sık sık kist oluşuyorsa doğum kontrol hapı kullanmanız gerekebilir. Hap, vajinal halka veya yama gibi hormonal doğum kontrolü yumurtlamanın önlenmesine yardımcı olur. Bu, daha fazla kist oluşma şansını düşürebilir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Nasıl Olur?


Kistiniz ameliyat gerektiriyorsa, doktorunuz sadece kisti veya tüm yumurtalığı alabilir. Ameliyat çeşidi sizin yaşınıza, kistin tipine ve çocuk beklentisine göre değişir. Yumurtalık kisti ameliyatı iki farklı şekilde yapılabilir:
Laparoskopi: Laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatında, doktor karnınızdaki bölgeye bakmak ve kisti çıkarmak için göbek deliğinizin üstünde veya altında çok küçük bir kesi yapar. Bu genellikle ultrasonda iyi huylu görünen (kanserli olmayan) küçük kistler için önerilir. Laparotomi: Yumurtalık kisti büyükse ve kanserli ise doktorunuz bu yöntemi seçebilir. Bu ameliyat, kisti çıkarmak için karın bölgesinde daha büyük bir kesik kullanır. Kist daha sonra kanser için test edilir.

Yumurtalık Kisti Kansere Neden Olur mu?


Bazı yumurtalık kistleri kanserli hale gelebilir. Ancak çoğu yumurtalık kisti kanserli değildir.
Yumurtalık kanseri riski yaşlandıkça artar. Yumurtalık kisti olan menopozdaki kadınlar yumurtalık kanseri için daha yüksek bir risk taşır. Yumurtalık kanseri riskiniz hakkında doktorunuzla konuşun. Yumurtalık kanseri taraması çoğu kadın için önerilmemektedir. Bunun nedeni testlerin “yanlış pozitif” sonuçlara yol açabilmesidir. Yanlış bir pozitif test, yumurtalık kanseri olmayan bir kadında gereksiz testlere ve girişimlere neden olacaktır.

Yumurtalık Kisti Gebe Kalmayı Zorlaştırır mı?


Çoğu yumurtalık kisti hamile kalma şansınızı etkilemez. Bazen, kiste neden olan hastalık hamile kalmayı zorlaştırabilir. Yumurtalık kistlerine neden olan ve doğurganlığı etkileyen iki durum şunlardır:
Rahim astarı rahim dışına doğru büyüdüğünde meydana gelen endometriozis ve endometriomalar ile polikistik over sendromu (PKOS), kısırlığın önde gelen nedenleridir. PKOS'lu kadınların genellikle yumurtalıklarında birçok küçük kist vardır.

Hamilelikte Yumurtalık Kisti Zararlı mıdır?


Yumurtalık kistleri hamilelik sırasında sık görülür. Tipik olarak, bu kistler iyi huyludur (kanserli değildir) ve zararsızdır. Hamilelik sırasında büyümeye devam eden yumurtalık kistleri yırtılabilir veya doğum sırasında sorunlara neden olabilir. Doktorunuz hamilelik sırasında bulunan tüm yumurtalık kistlerini izleyecektir.

Yumurtalık Kisti Önlenebilir mi?


Yumurtluyorsanız fonksiyonel over kistlerini önleyemezsiniz. Ancak sık sık yumurtalık kistleri oluşuyorsa, doktorunuz yumurtlamayı önlemek için hormonal doğum kontrolünü önerebilir. Bu, yeni kist oluşma riskinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Laparoskopi Kist Ameliyatı Fiyatları 2019 Nasıldır?


Ankara Laparoskopi ameliyati ucreti 2019 kistin büyüklüğüne, çeşidine, ameliyatın yapılacağı şehire ve hastaneye ve cerraha göre değişiklik göstermektedir. Ankara’da laparoskopik kist ameliyatları 5000-10000 tl arasında değişmektedir. Laparoskopi kist ameliyatı fiyatları Ankara 2019detayları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Kliniğimizde

Tarafmızdan laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyatlar uygulanmaktadır. Tüm jinekolojik ameliyetlarda uygulanan laparoskopi ameliyatlarında tecrübeli ellerde komplikasyon oranı düşük olup, bu ameliyatlar son derece konforlu ameliyatlardır.

Ankara Jinekolog İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: [email protected]
Website: www.aydinkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Kadın Doğum Uzmanı Web Sitelerimiz