Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Laparoskopi – Tanısal Laparoskopi - Diagnostik Laparoskopi


tanisal-laparoskopi-diagnostik-laparoskopi

Laparoskopi Nedir?


Laparoskopi kapalı ameliyat olarak adlandırılmaktadır. Karından açılan 0.5-1 cm.lik kesilerden kamera ve operasyon aletleriyle girilerek ameliyatın gerçekleştirilmesi işlemidir. Günümüzde neredeyse tüm jinekolojik ameliyatlar laparoskopik cerrahi dediğimiz kapalı ameliyat ile yapılabilmektedir.

Tanısal Laparoskopi (Diagnostik Laparoskopi) Nedir?


Tanısal laparoskopi yapılan tetkiklerle net tanı konulamayan hastalarda yapılan laparoskopi işlemidir. Tanısal amaçla başlayan laparoskopi işlemi hastanın karın içerisinde tesbit edilen patolojiye göre operatif laparoskopiye dönüşebilir. Şiddetli karın ağrısı ile gelen bir kadında yapılan ultrason ve tetkikler sonucunda net bir tanı konamadıysa ve hastanın medikal tedaviye rağmen ağrısı rahatlamıyorsa tanısal laparoskopi ile değerlendirilmesi en uygun yöntemdir. Yine tanısal laparoskopi infertilite olan hastalarda karın içerisinin değerlendirilmesi, aynı andan tüplerden geçirgenliğin kontrol edilmesi amacıyla da kullanılabilmektedir. Ancak her infertil hastaya laparoskopik yaklaşım uygulanması gerekli değildir. Kadın doğum uzmanınız sizin için gerekli tetkikleri yaptıktan sonra gerek görürse diagnostik laparoskopi önerebilir.

Tanısal Laparoskopi (Diagnostik Laparoskopi) Nasıl Yapılır?


Tanısal laparoskopi de diğre tüm laparoskopiler gibi göbekten açılan 1 cm.lik delikten kameranın karın içerisine ilerletilmesi ile başlar. Gerekli görülürse 1-2 delik daha açılabilir. Ancak diagnostik laparoskopi de genelde ikinci bir delik yeterli olmaktadır. Operatif laparoskopiye geçilecek olursa delik sayısı arttırılabilir. Kamera ile karın içerisine girildikten sonra karın CO2 gazı ile şişirilir. Daha sonra rahim, yumurtalıklar, tüpler, idrar torbası ve barsaklar incelenir. Herhangi bir anormallik tesbit edilmeyen hastalarda gaz boşaltılarak işlem sonlandırılır.

Tanısal Laparoskopi (Diagnostik Laparoskopi) Kimlere Yapılır?


Tanısal laparoskopi diğer tetkik yöntemleriyle tanı konulamayan karın ve kasık ağrılarında, kısırlık problemi olan hastaların tüplerinin değerlendirilmesinde, karın içerisine olan tanısı kanamayan kanamalarda, karın içerisinde yabancı cisim şüphesi olanlarda yapılabilir.

Tanısal Laparoskopi (Diagnostik Laparoskopi) Riskleri Nelerdir?


Tanısal Laparoskopi riskleri diğer tüm laparoskopik ameliyatlardaki riskleri taşımaktadır. Ancak karın içerisinde cerrahi bir işlem yapılmadığından dolayı cerrahi işlemlerin riski yoktur. Karın içerisine girerken damar ve barsak yaralanmaları görülebilir. Trokar yerinde enfeksiyon yada fıtık oluşumu görülebilir. Operatif laparoskopiye göre elbette riskleri daha azdır. Tanısal laparoskopi ameliyatı sonrası iyileşme oldukça hızlıdır. İnfertil hastalarda tanısal laparoskopi sonrası gebelik oranları da artmaktadır.

Tanısal Laparoskopi (Diagnostik Laparoskopi) Fiyatları Ankara Nasıldır?


Ankarada Tanısal Laparoskopi fiyatları hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir. Tanısal laparoskopi fiyatları 3000 – 5000 tl arasında değişmektedir. Ankara tanısal laparoskopi fiyatları ve diğer tüm laparoskopi ameliyatları hakkında bilgi almak için 0312 285 85 88 den arayabilirsiniz.

Ankara Çankaya Çukurambar'daki muayenehanemizde gebelik takibi Ankara jinekolog Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Aydın Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.
Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: [email protected]
Website: www.aydinkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Ankara Gebelik Takibi Web Sitelerimiz