Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

VAJİNİSMUS MAKALELERİMİZ

Vajinismus nedir?

Doç. Dr. Aydın Köşüş - Doç. Dr. Aydın Köşüş
2016
vajinismus nedir

Vajinismus, kadınlarda vagina kaslarının ilişkiyi zorlaştıracak yada tamamen engel olacak şekilde istemsiz kasılmasıdır. Vaginadaki aşırı kasılma ve kapanma, cinsel ilişkinin denenmesiyle ortaya çıkar. İlişki esnasında bu bölgede yanma, ağrı, sızlama, batma gibi ciddi rahatsızlık hissi oluşur.

Devamını Okuyunuz

Vajinismus (ilişkiye girememe) nedenleri nelerdir?

Doç. Dr. Aydın Köşüş - Doç. Dr. Aydın Köşüş
2016
vajinismus nedenleri

İlişkiye giremiyorum yada çok ağrılı ilişki oluyor diyorsanız vajinismus hastası olabilirsiniz. Peki vajinismus hastalığı kimlerde görülür? Vajinismus nedenleri nelerdir? Dilerseniz şimdi ilişkide kasılma nedenlerini anlatarak bu konuyu irdeleyelim. Vajinismus hastalığının nedenleri içerisinde büyük çoğunluğunu psikolojik nedenler oluşturmaktadır.

Devamını Okuyunuz

Vajinismus (ilişkiye girememe) belirtileri nelerdir?

Doç. Dr. Aydın Köşüş - Doç. Dr. Aydın Köşüş
2017
vajinismus belirtileri

Eşinizle bir türlü birlikte olamıyorsunuz. Tam birliktelik esnasında kasılıyorsunuz ve eşinizi geri itiyorsunuz. Her seferinde aynı durumları yaşıyorsunuz. Eşinize karşı mahcup oluyor ve kendinizi eksik hissetmeye başlıyorsunuz. Bazen birliktelik olmuş gibi hissedilir ama tam birliktelik gerçekleşmemiştir. Yada ciddi ağrı ile beraber kısmi bir birliktelik olabilmiştir.

Devamını Okuyunuz

Vajinismus tanısı nasıl konulur?

Doç. Dr. Aydın Köşüş - Doç. Dr. Aydın Köşüş
2017
vajinismus tanisi

Vajinismus tanısı bazen zaman alabilir. Eşler genelde bu durumun bilinmesini istemez, doktorla bile sorunlarını konuşmaya utanırlar. Tam olarak sorunlarını dile getirmemeleri nedeniyle tanı konulması gecikir. Çocuk sahibi olamama (infertilite) nedeniyle başvuran çiftlerin bir kısmında aslında hiç ilişki olmadığı anlaşılmaktadır.

Devamını Okuyunuz

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Doç. Dr. Aydın Köşüş - Doç. Dr. Aydın Köşüş
2017
vajinismus tedavisi ankara

Vajinismus tedavisi başarısı çok yüksek bir durumdur. Tedaviye uyum sağlanması ve devam edilmesi halinde başarı nerdeyse %100’dür. Başarılı bir tedavide ilaçların, cerrahinin, hipnoz-akupunktur vb kompleks tekniklerin yeri yoktur. Tedavinin amacı cinsel ilişkiyi engelleyen vaginayı saran pelvik taban kaslarının istem dışı kasılmasını kontrol altına almaktır.

Devamını Okuyunuz

Kızlık zarı yapısı vajinismus nedeni olabilir mi?

Doç. Dr. Aydın Köşüş - Doç. Dr. Aydın Köşüş
2017
kızlık zarı

Kızlık zarı, vaginanın girişinden 1.5 cm içeride bulunan elastik, ince, esnek bir yapıdır. Kızlık zarının yapısı her kadında farklıdır. Ortası delikli, septalı (bölmeli) yada elek şeklinde delikli olanlar mevcuttur. Ortadaki boşluktan adet kanı boşalır. Yapısına göre birliktelik sırasında kanama miktarı değişebilir yada hiç kanama olmayabilir.

Devamını Okuyunuz

Vajinismus Ankara İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: [email protected]
Website: www.aydinkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar, Çankaya,
ANKARA

Vajinismus Ankara Web Sitelerimiz