Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

11 haftalık gebelik


11 haftalık gebelik

11 haftalık gebelikte annedeki ve bebekteki değişiklikler nelerdir?


11 haftalık gebelikte fetüs organ oluşumu neredeyse tamamlandı. Bu haftada artık düşük riskide iyice azalmaktadır. Bu haftada düşük riski yaklaşık %1’dir. Bu hafta bebek 8 gram ağırlığına ulaşmıştır. Baş popo mesafesi ise 4,5-6 cm arasındadır.

Bebeğinizin hareketliliği gittikçe artmakta olup siz bunu henüz hissedemezsiniz. Gözün iri tabakası şekillenmeye devam etmektedir. Karın dışında olan barsaklar karın içine doğru çekilmeye başlamıştır. Dış genital organları biraz daha büyümekle beraber henüz cinsiyet ayrımı için erken bir haftadır. Saçlar ve tırnaklarda gelişmeye başlamıştır. Bu haftadan itibaren dokunma duyusu gelişmeye başlar. Bu sayede bebek içinde bulunduğu ortamı tanımaya çalışır. İlk gelişen duyular tat alma ve dokunma duyusudur.

Bu haftada bebeğinizi ultrasonda daha net görme imkanınız mevcuttur. Artık tam bir bebek şeklini almıştır. Ultrasonda ellerini ve ayaklarını rahatça tanırsınız. Bebeğin kafası hala en büyük yapıdır. Gebelik büyüdükçe bebeğin başı ve karnı eşit hale gelecek, daha sonra gebeliğin ilerleyen dönemlerinde karnı daha da büyüyerek öne geçecektir.

11. gebelik haftasında bulantılarınız daha da azalmıştır. Bu dönemde hormonal değişime bağlı baş ağrıları, kramp tarzı ağrılar biraz şıklaşır. Gebelik belirtileri azalmakla birlikte devam etmektedir. Saç ve tırnaklar bu haftadan itibaren daha hızlı uzayabilir. Anne adayları bu haftadan itibaren haftada 450 gram alabilirler.

Gebelik büyüdükçe kalori ihtiyacı artacaktır. Bu nedenle gebelikte beslenmenize önem vermelisiniz. Toplam 6 öğün olacak şekilde öğünlerinizi ayarlamalısınız. Öğünlerdeki miktarları azaltacaksınız. Kalsiyum ihtiyacı açısından günde 2 bardak süt içmeniz uygun olacaktır. Ancak süt içemeyen hastalar bu açığı yoğurt, peynir gibi diğer süt ürünleri ile kapatabilirler.

11. haftalık gebelikte yapılması gereken en önemli test ikili testtir. İkili test 11-14 hafta arasında yapılmaktadır. Bu test Down Sendromu tarama testidir. Ultrason ile ense kalınlığı ölçüldükten sonra hastadan alınan bir kan testi ile bebekteki Down Sendromu riski belirlenir. Yine bu haftada anatomik olarak Down Sendromundan şüphelendirecek bir yapı varmı diye ultrason ile bebek değerlendirilir.

Gebelikte egzersizlerimize devam etmeyi unutmayalım. Gebelerimiz için en güzel egzersiz yürüyüş ve yüzmedir. Günde 20-30 dakikalık yürüyüşler gebenin hem fiziksel olarak doğuma daha iyi hazırlanmasını sağlarken, hem de ruhsal açıdan daha zinde olmasını sağlayacaktır. Bu haftalarda kanama yada sancı yoksa seyahat edilmesinde sakınca yoktur. Ancak uzun mesafelerde uçak yolculuğunun tercih edilmesi uygun olur. Araç ile gidilecekse 2 saatte bir mola verilmeli, gebe 10 dakika yürüyüş yapmalı, araç içindede bacaklarını sürekli oynatmalıdır.

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.

Kliniğimizde gebelik takibi anlaşmalı olduğumuz hastanelerde Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Aydın Köşüş


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: aydinkosus@gmail.com
Website: www.aydinkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA