Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

12 haftalık gebelik


12 haftalık gebelik

12 haftalık gebelikte annedeki ve bebekteki değişiklikler nelerdir?


12 haftalık gebelik gebeliğin ilk 3 aylık döneminin dolmak üzere olduğunu gösterir. Bu haftada bebeğiniz büyümeye devam ederken el ve ayak parmakları arasındaki perdeler tamamen yok olacaktır. Baş popo mesafesi 6.5-8 cm olup ağırlığı 15 gram kadardır. Bu haftada organların tamamı oluşmuştur. Artık bundan sonra büyümeye ve gelişmeye devam edecektir. Cinsiyet oluşumu 13. haftada tamamlanacaktır. Ancak hala ultrasonda cinsiyet tayininde bu haftalarda yanılma oranları yüksektir. Bu haftada tiroid ve pankreas gelişir. Pankreastan insülin salgılanmaya başlamıştır. Saçlar ve tırnaklar artık uzamaya başlar. Bu dönemde bebek oldukça hareketlidir. Çene açma ve kapama hareketleri başlar. Hıçkırık tarzı hareketler oldukça sık görülür. Bir taraftan su yutarken bir taraftan da bebeğin yaptığı idrarla amnion sıvısı dediğimiz bebeğin içinde bulunduğu sıvı artmaya başlar. 12. Haftada 50 ml. Olan amnion sıvısı doğuma yakın dönemde 1 litreye kadar artar. Bu sıvı bebeğin ısısının korunması yanında büyümesi, kas ve iskelet sisteminin gelişmesi, akciğerlerinin ve barsakların gelişmesini ve dış etkenlerden korunmasını sağlar.

Bu haftada rahim pelvis kemiklerinden yukarı çıkar ve elle hissedilebilir konuma gelir. Bu nedenle sık idrara çıkma şikayeti azalır. Karın ve bel çevresi büyümeye devam eder. Buhaftalarda baş ağrısı ve mide yanması gibi gebelik şikayetleri diğer şikayetlere göre daha ön plandadır. Citte lekelenme ve sivilcelenme sorunu oluşabilir. Gebelikte cilt daha da hassastır. Bu nedenle özellikle yaz döneminde güneş kremi kullanılmasında fayda vardır.

Bu haftada hala ikili testinizi yaptırabilirsiniz. 14 haftaya kadar ikili test yapılabilmektedir. Yapılan ultrasonda bebeğin ense kalınlığı ölçülür. 2.5 mm nin üzerinde olanlarda Down Sendromu riski artmaktadır. Bu hastalarda koryon villüs biyopsisi yada amniosentezle bebekte Down Sendromu tanısı konulabilir. Ancak bu işlemlerde düşük ve erken doğum riski mevcuttur. Ancak günümüzde düşük riskini arttırmayan ve anneden alınan kanda bebek hücrelerinin incelenmesiyle Down Sendromu taraması (NIPT) yapılmaktadır. Henüz yeni kullanılmaya başlayan bu test oldukça pahalı olupağırlıklı olarak yurt dışında çalışılmaktadır. Doktorunuzdan bu testle ilgili bilgi isteyiniz.

Bebek büyüdükçe gebelikte kalori ihtiyacı artar. Günlük kalori ihtiyacı 300 kalori artmıştır. Demir ihtiyacı 2 katına çıkmıştır. Kalsiyum ve protein ihtiyacı artmıştır. 12 haftadan itibaren özellikle demir takviyesi yapılması önerilir.

Gebelikte egzersizler içerisinde yapılabilecek en güzel egzersizler yürüyüş ve yüzmedir. Günde 20-30 dakikalık yürüyüşler gebenin hem fiziksel olarak doğuma daha iyi hazırlanmasını sağlarken, hem de ruhsal açıdan daha zinde olmasını sağlayacaktır. Eğer bir engel yoksa egzersizlerimize devam edelim. İsterseniz bu haftadan itibaren hamilelik yogası eğitimi alabilirsiniz.

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.

Kliniğimizde gebelik takibi anlaşmalı olduğumuz hastanelerde Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Aydın Köşüş


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: aydinkosus@gmail.com
Website: www.aydinkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA