Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

28 haftalık gebelik


28 haftalık gebelik

28 haftalık gebelikte annedeki ve bebekteki değişiklikler nelerdir?


28 haftalık gebelikte bebekteki değişiklikler


28 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 36 cm, kilosu ise 1050 gramdır. Bebeğinizin kaşları ve kirpikleri oluşumunu tamamladı. Saçları halen uzamaya devam ediyor. Bebeğiniz artık yağ depolamaya başladı. Vücut ağırlığının %2-3 ünü yağ dokusu oluşturmaktadır. Bebekteki yağ dokusu kahverengi yağ dokusudur. Bu yağ dokusu bebeğin ısı kontrolünü sağlamada oldukça etkilidir. Akciğerleri gelişmeye devam ediyor. Bebeğiniz artık dışarıda yaşayabilecek konuma geldi ancak bu haftalarda doğarsa yinede solunum problemleri yaşama ve yoğun bakımda kalma süreci yaşanacaktır.

Bebeklerin yaklaşık yarısı bu haftalarda ters durabilir (makat geliş). Bu pozisyonun herhangi bir önemi yoktur. Çünkü karın içerisinde bebeğin alanı geniş olduğundun durmadan döner ve pozisyonunu değiştirebilir. Özellikle çok hareketli bebeklerin aynı gün içerisinde yada saatler içerisinde bile pozisyonlarını değiştirdiği görülebilmektedir. Doğum kadar bunların bir çoğu kendiliğinden döner ve normal doğum pozisyonunu alır.

Bebek hareketleri büyüdükçe daha da güçlenmektedir. Dışarıdan rahatlıkla izlenebilmekte hatta bazen annede ağrılar oluşturabilmektedir. Öyleki bazen ağrı nedeniyle anneyi gece uykudan bile uyandırabilmektedir.

28 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler


28 haftalık gebelikte bacak krampları, kasık ve bel ağrıları, hemoroid ve varis gibi damar genişlemeleri, mide yanması gibi şikayetler oldukça sık görülmektedir.

Bu haftalarda yorgunluk problemleriniz artmaya başlayabilir. Fırsat buldukça dinlenmeye çalışın. Uykunuzun, beslenmenizin düzenli olmasına gayret edin. Kendinizi aşırı yoracak işlerden kaçının. Yürüyüş yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Bebeğiniz büyüdükçe demir ve kalsiyum ihtiyacı da artmaktadır. Bu nedenle yeterince diyetle demir ve kalsiyum alamayan anne adaylarına dışarıdan demir ve kalsiyum takviyesi yapmak uygun olacaktır.

28 haftalık gebelikte halen şeker yükleme testini yaptırabilirsiniz. 24 haftalık gebelikten itibaren başlanıp 28 haftalık gebeliğe kadar yapılabilir. 50 gram şeker yüklemesi öncesi aç olmanız gerekmez. Ancak 100 gram şeker yüklemesi öncesi muhakkak 8-10 saatlik açlık gereklidir.

Riskli gebeliklerde 28 haftalık gebelikte NST dediğimiz bebek kalp grafilerinin çekimine başlanabilir. NST (non stress test) bebeğin anne karnında rahat olduğunun bir göstergesidir. %5 yanılma payı olmakla birlikte iyi çıkan bir NST bebeğin anne karnında 2-3 gün için rahat olduğunu ifade eder. Ancak normal çıkmayan bir NST bebeğin durumunun kötü olduğu anlamına gelmez. Annenin aç olması, bebeğin uyuyor olması yada kullanılan bazı ilaçlar da NST nin normal çıkmamasına neden olabilir. Bu nedenle böyle bir durumda öncelikle NST uzatılır, tekrarlanır, sırt üstü yatıyorsa sol yana çevrilir. Bütün bunlara rağmen düzelme olmazsa ek testler yapmak gerekecektir.

Gebelikte beslenme oldukça önemlidir. Düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmenize devam ediniz. Gebelikte cinsellik açısından gebeliğin son 3 haftasına kadar herhangi bir sakınca yoktur.

Ankara Çankaya'da Çukurambar'daki kliniğimizde gebelik takibi Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Aydın Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: aydinkosus@gmail.com
Website: www.aydinkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA