Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

29 haftalık gebelik


29 haftalık gebelik

29 haftalık gebelikte annedeki ve bebekteki değişiklikler nelerdir?


29 haftalık gebelikte bebekteki değişiklikler


29 haftalık gebelikte bebeğinizin boyu 38 cm, kilosu ise 1300 gramdır. Bebeğinizin ses, tat ve koku ile ilgili algıları tamamen gelişmiştir. Işık algısı da gelişmeye devam etmektedir. Akciğerlerin gelişimi devam ediyor. Akciğer gelişimini sağlayan sürfaktan sentezi gittikçe artıyor. Bebeğiniz eskisine göre daha güçlüdür. Bebek hareketleri sırasında canınızı yakabilir. Tedirgin olmayınız. Bu haftalarda bebek hareketleri sırasında ağrı olması normaldir. Cilt altı yağ dokusu artmaya devam ediyor. Kahverengi yağ dokusunun yanında artık beyaz ya dokusuda artmaya başladı. Cilt artık daha pürüzsüzdür.

Bebeklerin yaklaşık yarısı bu haftalarda ters durabilir (makat geliş). Bu pozisyonun herhangi bir önemi yoktur. Doğum kadar bunların bir çoğu kendiliğinden döner ve normal doğum pozisyonunu alır.

29 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler


Karnınız büyümeye devam ediyor. Haftalar geçtikçe ödeminiz artmaya devam ediyor. Yüzüğünüzün parmağınıza olmadığını farkedeceksiniz. Elleriniz iyice ödemlenmeden yüzüğünüzü çıkarmanızda fayda var. Ellerinizde ve yüzünüzdeki şişlikleriniz fazla olacak olursa muhakkak doktorunuzla görüşünüz.

Karnınız artık iyice büyüdü. Bu nedenle sıkı giysiler giymeyiniz. Sıkı giysiler hem sizi hemde bebeğinizi rahatsız edecektir. Göğsünüzden süt gelebilir. Tedirgin olmayınız. Süt üretimi göğüslerde başlar ancak depolarda bekletilir. Ancak bazı gebelerde dışarıya akabilir.

29 haftalık gebelikte bacak krampları, kasık ve bel ağrıları, hemoroid ve varis gibi damar genişlemeleri, mide yanması gibi şikayetler oldukça sık görülmektedir.

29 haftalık gebelikte ihtiyaç halinde bebeğinizin kalp grafisi bu haftada çekilebilir. Riskli gebeliklerde 28 haftalık gebelikte NST dediğimiz bebek kalp grafilerinin çekimine başlanabilir. NST (non stress test) bebeğin anne karnında rahat olduğunun bir göstergesidir. Annenin aç olması, bebeğin uyuyor olması yada kullanılan bazı ilaçlar da NST nin normal çıkmamasına neden olabilir. Bu nedenle böyle bir durumda öncelikle NST uzatılır, tekrarlanır, sırt üstü yatıyorsa sol yana çevrilir. Bütün bunlara rağmen düzelme olmazsa ek testler yapmak gerekecektir.

Bu haftalarda yorgunluk problemleriniz artmaya başlayabilir. Fırsat buldukça dinlenmeye çalışın. Bebeğiniz büyüdükçe demir ve kalsiyum ihtiyacı da artmaktadır. Gebelikte beslenmenize dikkat ediniz. Düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmenize devam ediniz. Gebelikte cinsellik açısından gebeliğin son 3 haftasına kadar herhangi bir sakınca yoktur.

Ankara Çankaya'da Çukurambar'daki kliniğimizde gebelik takibi Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ankara gebelik takibi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara, Doğum Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Aydın Köşüş

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>Gebelik öncesi kontrol önemli midir?
>>>Gebelikte sık görülen şikayetler nelerdir?
>>>Gebelikte yapılan işlemler nelerdir?
>>>Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte İlk Üç Ay
>>>Her Bitkisel Çayı Gebelikte Tüketmeyin!
>>>Gebelikte kilo alımı nasıl olmalıdır?
>>>Gebelikte çiğ etle yapılan yiyecekler güvenli midir?
>>>Gebelikte ileri anne yaşı önemli midir?
>>>Gebelik Sırasında Beslenmeme Dikkat Etmeliyim!

Buradan gebelik hesaplama sayfamıza geçebilirsiniz.


Kliniğimizde

Kliniğimizde gebelik öncesi hastaların gebeliğe uygun olup olmadığını belirlemek için yapılan muayenede smear testi muhakkak alınır. Kan ve idrar testleri alınarak değerlendirilir. Problem çıkan hastalarda gebelik geciktirilir.

Ankara Gebelik Takibi İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: aydinkosus@gmail.com
Website: www.aydinkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA