Anormal vajinal kanamalar kadınlarda sık görülen vajinal kanama bozukluklarıdır. Adet kanaması zannedilen pekçok kanama aslında anormal kanama olabilir. Özellikle ara kanama yada adet döneminde kesilmeyen kanamalar anormal uterus ve vajinal kanamalar olarak adlandırılır. Nedenleri incelendiğinde oldukça geniş bir spektrumda bozukluklar mevcuttur. Dilerseniz şimdi anormal vajinal kanamaların detaylarını inceleyelim.

Anormal Uterin Kanama Nedir?

Adet kanaması söz konusu olduğunda, geniş bir normal aralığı vardır. Ancak adetiniz aylarca sizin için genellikle sorun olmaz. Eğer o kadar ağır veya tahmin edilemez kanamanız varsa, bazı aktiviteleri veya işinizi yapmanıza engel olur. Bu durumda tedavi edilmesi gereken tıbbi bir durumunuz vardır.

Doktorlar anormal uterin kanamayı teşhis ederken şunları sorgular:

 • Adet kanamanız ne sıklıkta: Adetiniz oldukça düzenli olmalıdır. Her döngünün uzunluğu genellikle bir haftadan fazla değişmemelidir. Eğer 3 haftadan kısa veya 5 haftadan uzunsa, bu bir problemin işareti olabilir.
 • Adet kanamanız ne kadar sürer: Tipik bir adet süresi 4-7 gün sürer. Sizinki genellikle 2 günden az veya bir haftadan uzunsa, bu bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelebilir.
 • Adet kanaması ne kadar fazla: Çoğu kadın her dönemde normal miktarda kan kaybeder.  Bir saat içinde birden fazla tampon veya pede ihtiyacınız varsa doktorunuza bildirin. Anormal derecede menstrüel kanama menoraji olarak adlandırılır .
 • Birliktelik sonrası kanama oluyormu.
 • Adet dışı kanamanız oluyor mu
 • Adet sonrası kanamanız oluyor mu

Bazı lekeler hamileliğin erken döneminde yaygındır, implantasyon kanaması olarak değerlendirilebilir. Ancak kanama dış gebelik adı verilen ciddi bir durumun işareti olabilir . Bu, döllenmiş bir yumurtanın rahim dışında bir yere, en yaygın olarak fallop tüpüne implante edildiği zamandır. Bu aynı zamanda düşük yaptığınız anlamına da gelebilir .

Menopozdan sonra, hormon tedavisi alan kadınların kanamaları olabilir. Ancak anormal herhangi bir kanama kontrol edilmelidir.

Anormal Vajinal Kanama Nedenleri Nelerdir?

Hormonlarınızdaki problemler anormal uterin kanamanın en yaygın nedenidir. Yumurtalık yumurtayı serbest bıraktığında, bazı hormonlar uterusunuzun astarının dökülmesini sağlar ve adet oluşur. Menopoza yaklaşan kadınlarda endometriyum denilen rahim iç astarı çok fazla kalınlaşabilir  ve bu da düzensiz, ağır kanama yada lekelenmeye yol açabilir. Adet kanamanız aşırı olabilir yada adet dışı kanamalarınız bulunabilir.

Şu durumlarda da anormal kanamalarınız olabilir:

 • Doğum kontrol hapları ve diğer ilaçlar
 • Hızlı kilo kaybı veya artması
 • Duygusal veya fiziksel stres
 • Rahim içi araç kullanımı (RİA)

Anormal vajinal kanamanın bir başka olası nedeni rahminizle ilgili fiziksel bir sorundur. Milyonlarca kadının uterus duvarının kaslarında büyüyen ve kanserli olmayan miyom adı verilen yapılar vardır. Polip, uterusunuzun astarında oluşabilecek başka bir büyüme türüdür. Adenomyozis adı verilen bir durum, uterusun astarında yetişenlere benzer hücrelerin uterusun kas kısmında büyümeye başladığı durumdur. Bu durumlarda jine anormal kanamalarınız olması oldukça muhtemeldir.

Aşağıdaki nedenler çok daha az yaygındır, ancak anormal uterus kanamasına da neden olabilir:

 • Kanama veya pıhtılaşma bozuklukları veya kan inceltici ilaçlar
 • Rahim ağrı , endometrium veya rahim kanseri
 • Böbrek, karaciğer veya tiroid hastalıkları
 • Serviks veya endometriyum enfeksiyonu

Anormal Vajinal Kanama Nasıl Teşhis Edilir?

Birkaç adet kanaması boyunca ayrıntılı notlar almanız faydalı olabilir, böylece doktorunuza belirtileriniz hakkında özel bilgiler verebilirsiniz. Ayrıca genel sağlığınızı ve muayeneniz dikkate alınacaktır. Muhtemelen bir hamilelik testi yapılacaktır öncelikle. Şu testlerde hastanın durumuna göre yapılabilir:

 • Kan çalışması: Ağır kanama vücudunuzun demir seviyesin, düşürebilir. Bir kan testi bunun sizin için bir sorun olup olmadığını görebilir. Ayrıca hormonlarınızın dengesiz olup olmadığını veya kan hastalığınız veya kronik hastalığınız olup olmadığını da gösterebilir .
 • Ultrason : Transvajinal yada abdominal ultrason ile rahim ve yumurtalıklarınızdaki anormallikler incelenir.
 • Histeroskopi: Histeroskopi adı verilen kapalı ameliyat ile rahim iç tabakasındaki değişiklikler incelenir. Miyom, polip ve benzeri patolojiler aynı seansta histeroskopi ile tedavi edilir.
 • Endometrial Biyopsi : Doktorunuz küçük bir doku parçası çıkarabilir, böylece anormal hücreler için mikroskop altında kontrol edilebilir.
 • MRI taraması: İhtiyaç duyulan hastalarda özellikte adenomyozu tespit etmeye yardımcı olabilir.

Anormal Vajinal Kanama Tedavisi

Bu, anormal uterin kanamanın nedenine bağlıdır. Eğer kronik bir hastalık veya kan bozukluğunuz varsa hematoloji doktoru tarafından tedaviniz yapılması gerekecektir.

Tedaviniz ayrıca çocuk sahibi olmayı planlayıp planlamadığınıza da bağlı olabilir. Bazı tedavilerden sonra hamile kalmak güvenli olmayabilirken , bazı tedaviler ise gebe kalmanızı imkansız hale getirebilir. Menopoza yakınsanız, doktorunuz bekle ve gör yaklaşımını tercih edebilir, çünkü belirtileriniz kendiliğinden düzelebilir.

İlaçlar genellikle tedavide en sık başvurulan araçlardır:

Hormonlar. Doğum kontrol hapları ve diğer hormon tedavileri size düzenli adet döngüleri ve daha hafif dönemler verebilir.

Gonadotropin salgılatıcı hormon agonistleri (GnRHa). Bunlar vücudunuzun belirli hormonlar üretmesini önler. Bir süre miyomları küçültebilirler, ancak genellikle diğer tedavilerle birlikte kullanılırlar.

Ağrı kesiciler. Adet döneminizden birkaç gün önce ibuprofen veyanaproksen gibi anti-enflamatuar ilaçlar alırsanız, kanamayı hafifletmeye yardımcı olabilirler.

Traneksamik aist. Bu, kan pıhtılaşmanıza yardımcı olan ve ağır uterus kanamasını kontrol edebilen bir haptır.

Bazı kadınlar için, progestin adı verilen bir hormon salgılayan bir RİA ağır kanamayı durdurabilir. 

Bazen kanamayı durdurmak için ameliyat gerekebilir:

Endometrial ablasyon. Rahim iç zarını yok etmek için ısı, soğuk, elektrik veya lazer kullanır. Adet kanamalarınızı tamamen sona erdirebilir. Bu işlemden sonra hamile kalamazsınız.

Myomektomi veya uterin arter embolizasyonu. Miyomlarınız varsa, doktorunuz onları çıkarabilir veya kan sağlayan damarları bloke edebilir. Miyom ameliyatı laparoskopik yada açık ameliyat ile yapılmaktadır.

Histerektomi. Bu rahmin alınması ameliyatıdır. Miyomlarınız çok büyükse veya endometriyal veya uterus kanseriniz varsa yada kanamanız tıbbi tedaviye cevap vermiyorsa yaşı uygun olan hastalarda histerektomi ameliyatı bir tedavi seçeneği olabilir. 

Anormal uterus ve vajinal kanaması ile ilgili tüm muayene ve işlemleriniz kadın doğum uzmanı Doç. Dr. Aydın Köşüş ve Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından yapılmaktadır. Her türlü rahim içi miyom ve polip ameliyatlarınız ve histeroskopi fiyatları için bize ulaşabilirsiniz.

Tüm jinekolojik ameliyatlar hakkında bilgi almak için www.jinekologankara.com adresimizi de inceleyebilirsiniz.

Add comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ADRESİMİZ

Ankara Ticaret Merkezi

Kızılırmak Mah 1450 Sok

B Blok No:4 Çukurambar

Çankaya Ankara

TELEFON

0312 285 85 88

0555 022 86 22