Gebelik takibi Ankara, sağlıklı nesiller dünyaya getirmek için son derece önemlidir. Düzenli gebelik takibi ve kontrolleri hastanın gebelik haftasına göre planlanmalıdır. Birinci basamak sağlık kuruluşlarında, hastanelerde ve Ankara ilindeki özel muayenehanemizde gebelik takibinizi yaptırabilirsiniz.

Gebelik takibinde en önemli nokta gebelik düşünen çiftlerin gebelik öncesinde mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmesi ve gerekli kontrollerini yaptırmasıdır. Kadın ve eşi mutlaka gebelik konusunda bilinçlendirilmeli, gerekli kaynaklarla eğitilmelidir. Gebelik öncesi çiftler şu soruları kendilerine sormalıdır:

 • Gebelik Nedir?
 • Gebelik Nasıl Oluşur?
 • Gebe olduğunuzu nasıl anlarsınız?
 • Gebelik düşünen çiftler nelere dikkat etmelidir?
 • Gebelik takibi nasıl ve ne sıklıkta yapılmalıdır?
 • Gebelikte mutlaka yapılması gereken testler nelerdir?
 • Gebelik sırasında hangi durumlarda acilen doktora başvurmalıyım?
 • Doğuma hazırlık için gebelik sırasında neler yapabilirim?
 • Hangi yöntemle doğum yapmalıyım?

Bu ve bunun gibi aklınıza onlarca daha soru gelebilir. Elbette bu tür sorulara yanıt bulmak için değişik makaleler okumalısınız. Ancak gebelik takibi Ankara konulu bu makalemizde aklınıza takılan soruların büyük çoğunluğuna cevap bulabileceksiniz.

Gebelik Takibi Neden Önemlidir?

Gebelik sırasında annedeki hematolojik ve hormonal değişiklikler nedeniyle pıhtılaşmaya meyil artmaktadır. Bu durum gebelik takibi sırasında annede ciddi problemlere yol açabilir. Bu nedenle özellikle ailede pıhtılaşmaya yakınlık olan kadınlarda gebelik öncesi iyi bir değerlendirme yapılmalıdır. Gebelikte problem çıkaracak durumların erken tesbiti hem anne hem de bebek için hayati öneme sahiptir.

Yine gebelik sırasında annede bazı hastalıkların riski artmaktadır. Ayrıca bebekte de sakatlık riski, gelişme geriliği yada anne karnında gebelik kayıpları yaşanabilmektedir. Bu ve bunun gibi onlarca sebepten dolayı gebelik takibi dikkatli ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bu noktada anneye ve babaya da önemli sorumluluklar düşmektedir.

Hamilelik Nasıl Oluşur?

Hamilelik kadında adet ortasında atılan yumurtanın erkeğin spermi tarafından döllenmesi ve döllenmiş yumurta adı verilen embriyonun rahim içine yerleşmesi ile oluşur.

Her adet döneminin başlangıcından itibaren birkaç yumurta gelişmeye başlar. Bunlardan sadece 1 veya 2 tanesi 18-20 mm. Büyüklüğe ulaşarak yumurtlama için hazır olur. Büyüyen yumurtalardan salınan östrojen hormonu etkisiyle LH hormonu yükselir ve yumurtanın çatlamasını sağlar. Yumurtlamanın olduğu bu döneme yakın zamanlarda olan birliktelik ile gebelik şansı yükselir.

Yumurtlama olurken bir taraftan da rahim içi kalınlaşır ve oluşabilecek bir gebelik için hazırlanır. Yumurta döllendikten sonra rahim içine tutunabilirse gebelik oluşur.

Hamile Olduğunuz Nasıl Anlarsınız?

Adet gecikmesi olan kadınlarda ilk akla gelecek olan bir gebelik ihtimalidir. Adet geciken kadınlarda ilk yapılacak testte elbette gebelik testidir. Bu kadınların gebe olup olmadığı kesinleşene kadar doktorunun haberi olmadan herhangi bir ilaç kullanmamalı, görüntüleme yöntemlerine girmemelidir.

Adet gecikmesi olan kadınlarda ayrıca bulantı ve kasık ağrısı yada lekelenme şeklinde belirtiler olabilir. Ancak erken dönemde genellikle hiçbir belirti olmaz. Sadece yapılan gebelik testi ile gebelik tesbit edilebilir. Gebelik testi adet gecikmeden 1-2 gün önceden itibaren gebeliği tesbit edebilir.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Doğum öncesi bakım, bir kadının hamileyken aldığı sağlık hizmetidir. Doğum öncesi bakım için erken ve düzenli gitmek, annelerin ve onların bebeklerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Düzenli bakım, doktorların mümkün olan en kısa sürede herhangi bir problemi bulup çözmelerini sağlar. Doğum öncesi bakımı mümkün olduğunca erken başlatmak önemlidir.

Her gebe olanda gebeliğe bağlı belirtiler oluşmayabilir. Adet gecikmesi dışında en sık görülen şikayetler bulantı, kusma ve kasık ağrısıdır. Aşağıdaki belirtilerde gebelikte sıklıkla görülen hamilelik belirtilerdir:

 • Adet gecikmesi 
 • Bulantı ve kusma
 • Sık idrara çıkma
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik
 • Memelerde hassasiyet ve büyüme
 • Ruh hali değişiklikleri
 • Uyku bozuklukları
 • İştahın artması veya bazı yiyeceklerden tiksinme
 • Kasık ve bel ağrısı
 • Artan vücut sıcaklığı
 • Mide ağrısı
 • Artan vajinal akıntı

Hamilelik Kaç Hafta Devam Eder?

Hamilelik 280 gün süren uzun bir serüvendir. Bu süreçte gebelik genellikle 3 dönemde incelenir. Her dönemin kendine özgü belirtileri ve yapılacak testleri vardır. Gebelikteki her 3 aylık döneme trimester adı verilir. Gebelik 3 trimestere ayrılır.

1. Trimester: Gebeliğin başlangıcından 3 ay dolana kadar geçen dönemdir. Bu dönem bebeklerde organ oluşum dönemidir. Ultrasonda ilk olarak bebeğin kalp atışı değerlendirilir. Daha sonraki süreçte elleri, ayakları, ense kalınlığı ve burun kemiği incelemesi önemlidir.

2. Terimester: Bu dönem gebeliğin 3-6 aylık dönemleridir. Bu dönemde bebeklerde üçlü yada dörtlü test, detaylı ultrason ve şeker yüklemesi yapılır.

3. Trimester: 6 aydan doğuma kadar geçen süredir. Bu dönemde bebeğin gelişimi ve kilosu değerlendirilir. Ayrıca doğuma yakın dönemlerde NST adı verilen bebeğin kalp grafileri de çekilmeye başlayacaktır.

Ankara Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

Gebelik takibi gebeliğin başlangıcından itibaren önemlidir. Gebelik takibi ilk aylarda ayda bir sefer yapılır. Ancak özel testler için kadınlar daha erken çağrılabilir. 36 haftaya kadar yapılan aylık muayeneler daha sonra 2 haftada bire düşer. 36 haftada sonra ise artık doğuma kadar haftalık muayeneler yapılacaktır. Gebelikte herhangi bir kronik hastalığı olanlarda yada gebelikte problem gelişenlerde takipler hastaya göre özelleştirilir.

Her muayenede, kilonuz ve kan basıncınız genellikle kaydedilir. Fetusun normal şekilde büyüyüp gelişip gelişmediğini görmek için ultrason takiplerini yapılır.

Gebelikte Yapılması Gereken Testler Nelerdir?

Gebelikte ilk 3 ayda yapılacak testler

Gebelik tesbit edilir edilmez hemen aşağıdaki testlerin yapılması gerekir:

İlk Gelişteki Testler:

 • Hemogram (Tam kan sayımı): Kansızlık tesbit edilen kadınlarda kan ilacı başlanması gerekebilir.
 • Karaciğer fonksiyon testleri (AST, ALT): Karaciğer testi yüksek olanlarda sarılık testleri mutlaka yapılmalı, gebeliğin devamı açısından hasta dikkatli değerlendirilmelidir.
 • Böbrek fonksiyon testleri (Üre, kreatinin): Hastada akut yada kronik böbrek hasarlarını tesbit etmek için mutlaka yapılmalıdır.
 • Kan grubu: Kadın  Rh -, baba Rh + ise kan uyuşmazlığından bahsedilir. Bu durumlarda 16 haftadan itibaren indirekt coombs testi yapılarak hasta takip edilir. 28 haftada testi normalse kan uyuşmazlık iğnesi yapılacaktır.
 • Hepatit markerları (HbsAg, Anti HCV): Hastada mevcut olabilecek karaciğer hasarını tesbit ermemize olanak sağlar.
 • Anti HIV (AIDS virüsü testi): AIDS virüsü olan kadınlarda gebeliğin erken döneminden itibaren bir enfeksiyon uzmanı tarafından gebeliğin devamı açısından konsülte edilmelidir.
 • Toksoplazma: Kedilerden yada kedi dışkısıyla bulaşmış yiyeceklerden bulaşır. Toxoplazma gebelikte bebekte erken dönemde sakatlık riskini arttırır.
 • Rubella: Kızamıkçık adı verilen bu hastalık gebeliğin ilk 3 ayında geçirilecek olursa bebekte sakatlık yapma ihtimali oldukça yüksektir. Bu hastalara bu konu hakında bilgi verilmelidir.
 • CMV (Sitomegalovirüs)
 • TSH: Annede hipotiroidizm yada hipertiroidizm açısından mutlaka değerlendirme yapılmalıdır. Daha çok gebelikte hipertiroidizm görülür.
 • VDRL:Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.
 • İdrar tahlili, idrar kültürü: İdrar yolları enfeksiyonu açısından bilgi verir. İdrar yolu enfeksiyonu gebelikte erken doğum riskini arttırabilir.

İkili test

Bebekte Down sendromu ve Trisomi 18 riskini belirlemek için yapılır. Anneden alınan kanda bakılan hormonlarla bir risk belirlenir. Ayrıca bebeğin ense kalınlığı ölçülerek kombine risk hesaplanır. Riski bölgede çıkan hastalarda ileri değerlendirme için NİPT testi adı verilen anneden fetal dna kan testi yada amniosentez yapılır. NIPT testi amniosentezdeki düşük riskinden dolayı öncelkle tercih edilmelidir. NIPT testinde problem çıkan hastalarda hastalığı onaylamak için amniyosentez yapılır. NIPT testi normal olanlarda amniyosneteze gerek kalmaz.

Gebelikte 2. Üç ayda yapılacak testler

Üçlü ve Dörtlü Test

Bu testler bebekte Down sendromu ve Nöral tüp defekti yanında Trizomi 13 ve 18 inde tesbiti için yapılır. Dörtlü testin doğruluk oranı üçlü teste göre daha yüksek olduğundan daha çok tercih edilir. Anneden alına kandaki hormonlar ve bebeğin baş çapı kullanılarak risk hesaplanır. Risk yüksek çıkanlarda NIPT testi veya amniyosentez yapılır. İkili testte olduğu gibi hasta değerlendirilmesi gerçekleştirilir.

Detaylı Ultrason

Ayrıntılı ultrason, 4 boyutlu ultrason yada renkli ultrason da denen detaylı ultrason gebeliğin 18-23. Haftaları arasında yapılır. En ideal dönem 20 hafta civarıdır. Bebepin tüm organ sistemleri detaylı olarak incelenir ve raporlanır.

Şeker Yükleme Testi

24-28 hafta arasındaki gebelerde şeker yükleme testi yapılır. Hastaya 50 gr glikoz içeren solüsyon içirilir. 1 saat sonra kan şekerine bakılır. 140 ve üzerindeki değerlerde 100 gr grlikoz yükleme testi yapılır. 50 gr yükleme için hastanın aç olması gerekmezken 100 gr yüklemede mutlaka 10 saatlik açlık gereklidir.

Bazı klinikler 50 gr yükleme testini tercih ederken bazı klinikler 75 gr yükleme testini tercih ederler. Değerlendirme kriterleri elbette farklıdır.

İndirekt Coombs

Kan uyuşmazlığı olan çiftlerde 24-28 hafta arasında yapılır. Negatif çıkan kadınlarda kan uyuşmazlık iğnesi yapılması önerilir.

Gebeliğin Son 3 ayında yapılacak testler

32 haftadan sonra gebelerde her muayenede NST adı verilen bebek kalp grafileri çekilir. 36 hafta iken vajinal doğum yapacaklarda grup B streptokok testi yapılır. Pozitif çıkan hastalarda doğum öncesi tedavi verilmelidir.

Gebelik sırasında aşı yaptırmam gerekiyor mu?

Doktorunuz hamilelik sırasında birkaç aşı önerebilir. Grip aşısı, hastalık nedeniyle daha yüksek risk altında olan anne adayları için grip ile ilgili sorunları ortadan kaldırabilir. Grip aşısı, gebeliğin herhangi bir aşamasında yapılabilir.

Tdap aşısı (tetanoz, difteri ve boğmacaya karşı), her gebeliğin ikinci yarısında, daha önce veya ne zaman verilip verilmediğine bakılmaksızın, tüm hamile kadınlar için önerilmektedir. Bunun nedeni boğmaca (boğmaca) enfeksiyonlarında, henüz rutin aşılanmayan yenidoğanlarda ölümcül olabilen bir artış olmasıdır.

Ankara Gebelik Takibi Uygulamalarımız

Ankara gebelik takibi uygulamalarımız yukarıda bahsettiğimiz şekildedir. Gebeliğin ilk 3 ayında aylık muayeneler yapılırken, 32 haftadan sonra 2 haftada bir muayeneler yapmaktayız. 36 haftadan sonra ise haftalık muayenelere devam etmekteyiz. 32 haftadan itibaren her muayenenizde NST işlemi kliniğimizde yapılmaktadır.

Gebeliğin 32 haftasından itibaren hastaya gebelik ve doğum eğitimi verilmeye başlanmaktadır. Doğum koçumuz tarafında eğitilen hastamız normal doğum veya sezeryan ameliyatı konusunda bilgilendirilmektedir.

Hastanın sezeryan gerektirecek bir problemi yokse önceliğimiz her zaman normal doğumdur. Ancak mevcut bir risk varsa yada normal doğum takibi sırasında problem oluşacak olursa hastayla konuşarak sezeryan ameliyatına dönülmektedir.

Ne zaman hemen doktora başvurmalıyım?

Aşağıdaki belirtilerden biri olursa mutlaka doktorunuza ulaşmanız gerekir:

 • Kanama
 • Aşırı veya birden artan bulantı ve kusma
 • Şiddetli veya tedaviye dirençli baş ağrısı
 • Elde ve yüzde aniden şişme
 • Bacakta kızarıklık ve ağrı
 • Ani gelişen görme bozuklukları
 • Ateş
 • Bebek hareketlerinde azalma

Gebelik Takibi Ankara Doktorlarımız

Gebelik takibi Ankara doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş Çankaya ilçesindeki kliniklerinde hastalarını takibini yapmaktadır.

Gebelik takibinde önemli olan noktalarda birisi doktorunuza her an ulaşabilmenizdir. Diğer bir husus doktorun tecrübesidir. Doktorunuzla iyi iletişim kurabilmeniz, herşeyi rahatlıkla paylaşabilmeniz oldukça önemlidir.

Merkezimizin doktorlarına her zaman ulaşabilir, dilediğiniz soruyu rahatlıkla sorabilirsiniz. İletişim konusunda doktorlarımızla hiçbir problem yaşamayacaksınız. Kliniğimizde kullanılan ultrason ve diğer ekipmanlar üst düzey cihazlardır. Gebelik takibi boyunca tüm testlerinizi kliniğimizde rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Gebelik takibi Ankara doktor kadromuzla tanışmak ve muayene randevusu için bize her zaman ulaşabilirsiniz. Ankara doğum paketlerimiz hakkında detaylı bilgi için www.jinekologankara.com adresimizi de inceleyebilirsiniz.

8 comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ADRESİMİZ

Ankara Ticaret Merkezi

Kızılırmak Mah 1450 Sok

B Blok No:4 Çukurambar

Çankaya Ankara

TELEFON

0312 285 85 88

0555 022 86 22