İdrar kaçırma ameliyatı fiyatları, 2021 yılında Ankara ilinde diğer ameliyatlara göre daha maliyetlidir. İdrar tutamama ameliyatı vajinal, açık yada laparoskopik yapılabilir. Kadınlarda idrar kaçırma ameliyatı doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Ameliyatı yapan doktorlarımız bu konuda oldukça tecrübelidir. İdrar kaçırma ameliyatı fiyatları yapılacak ameliyata göre değişmektedir. İdrar kaçırma ameliyatı fiyatı 2021 Ankara detayları için bize her zaman ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

İdrar kaçırma (idrar tutamama, idrar inkontinası) nedir?

İdrar kaçırma, mesane kontrolünün kaybına bağlı olarak gelişen, yaygın ve sıklıkla utanç şeklinde hissedilen bir problemdir. Hastalığın şiddeti, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda oluşan hafif idrar kaçağından, ani ve güçlü bir idrara çıkma isteğine sahip olma ve daha fazla miktarda idrar kaçırmaya kadar değişir.

İnsanlarda yaş ilerledikçe idrar inkontinansı yada idrar tutamama daha sık ortaya çıkmasına rağmen, idrar kaçırma yaşlanmanın kaçınılmaz bir neticesi değildir elbette. Bunun yanında idrar tutamamaya nende olan çok sayıda faktör mevcuttur. İdrar kaçırma eğer sizin günlük işlerinizi etkiliyor ve hayat kalitesini bozuyorsa, mutlaka doktora görünmeli ve tedavi almalısınız. Çoğu kişide yaşam tarzında yapılacak basit değişiklikler veya ilaç tedavileri inkontinası azaltabilir veya idrar kaçırma şikayetiniz hafifleyebilir yada geçebilir.

İdrar kaçırma belirtileri nelerdir?

Pekçok  kadında ara sıra minik idrar sızıntıları olabilir. Ancak bazılarında da  aşırı miktarda idrar kaçırma daha sık görülebilir.

İdrar inkontinansı farklı şekillerde görülebilir:

 • Stres inkontinansı. Ağır kaldırmakla, öksürürken, hapşırırken, gülerken veya egzersiz yaparken bazı kadınlarda idrar boynu ve mesanenin yer değişikliğine bağlı idrar kaçırması olabilir. Bu tip idrar tutamama stres inkontinans olarak adlandırılır. Bu hastalarda idrar kaçırma ameliyatı oldukça faydalıdır. Bu hastalarda hapşırırken idrar kaçırma yada öksürürken idrar kaçırma sık görülür. Bazı hastalarda da zıplarken idrar kaçırma olabilir.
 • Aşırı aktif mesane. Ani başlayan ve oldukça yoğun bir idrara çıkma isteği ve peşinden istemsiz olarak idrar kayçırma olur. Gece boyunca sık sık tuvalete gitmeniz gerekebilir. Acil idrar inkontinansı olarak da adlandırılan bu durum, enfeksiyon gibi basit bir durumdan kaynaklanabileceği gibi, nörolojik bir rahatsızlıktan veya şeker hastalığı gibi daha ciddi durumlardan kaynaklanabilir.
 • Taşma inkontinası. Hasta idrarını tam boşaltamaz.Tamamen boşalmayan idrar torbası nedeniyle hasta sık sık idrar ihtiyacı duyar ve idrara çıkar.
 • Fonksiyonel inkontinans. Fiziksel rahatsızlıklar veya zihinsel bir bozukluklar sizin hareket etmenizi ve  tuvalete zamanında yetişmenizi engelleyebilir. Bu tür durumlarda bozukluğa göre önlem almak gerekir.
 • Karışık inkontinans. Birden fazla idrar kaçırma tipini aynı anda yaşayabilirsiniz. Genelde mikst inkontinans dediğimiz karışık inkontinans daha sık görülür.

İdrar tutamama için ne zaman doktora görünmeliyim?

Doktora gitmek için idrar tutamama dan dolayı rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ancak inkontinans çok sık oluyorsa veya hayat kalitenizi ciddi bir şekilde etkiliyorsa, mutlaka tıbbi tedavi almalısınız.  Hapşırırken yada öksürürken yada zıplarken idrar kaçırma varsa mutlaka doktora görünmelisiniz.

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

İdrar kaçırma kendi başına hastalık değildir, bir belirtidir. Günlük alışkanlıklar, altta yatan tıbbi durumlar veya fiziksel problemlerden kaynaklanabilir. Doktorunuz tarafından kapsamlı bir değerlendirme, inkontinansınızın arkasında ne olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir. Hapşırırken yada öksüsürken idrar kaçırma problemleri doktor açısından oldukça yol göstericidir.

Geçici idrar kaçırma

Bazı içecekler, yiyecekler ve ilaçlar idrar söktürücü olabilir , idrar torbasını uyarır ve idrar hacminizi artırır:

 • Alkol
 • Kafein
 • Gazlı içecekler ve maden suyu
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Çikolata
 • Şili biberi
 • Baharat, şeker veya asit bakımından zengin gıdalar, özellikle turunçgiller
 • Kalp ve tansiyon ilaçları, yatıştırıcılar ve kas gevşeticiler
 • Büyük dozlarda C vitamini

Üriner inkontinans, aşağıdakiler gibi kolayca tedavi edilebilen bir tıbbi durumdan da kaynaklanabilir:

 • İdrar yolu enfeksiyonu. Enfeksiyonlar idrar torbanızı tahriş edebilir, bu da idrara çıkma ve bazen inkontinansa karşı güçlü dürtülere sahip olmanıza neden olabilir.
 • Kabızlık. Rektum idrar torbasının yakınında bulunur ve aynı sinirlerin çoğunu paylaşır. Rektumunuzdaki sert, sıkıştırılmış dışkı, bu sinirlerin aşırı aktif olmasına ve idrar sıklığını arttırmasına neden olur.

Kalıcı idrar kaçırma

Üriner inkontinans, altta yatan fiziksel sorunların veya değişikliklerin neden olduğu kalıcı bir durum olabilir:

 • GebelikHormonal değişiklikler ve fetüsün artan ağırlığı stres inkontinansına yol açabilir.
 • Doğum. Vajinal doğum, mesane kontrolü için gerekli kasları zayıflatabilir ve ayrıca mesane sinirlerine ve destekleyici dokuya zarar verebilir ve bu da sarkmış bir pelvik tabana yol açabilir. Prolapsus ile mesane, uterus, rektum veya ince bağırsak normal pozisyondan aşağı doğru itilebilir ve vajinaya çıkabilir. Bu tür sarkmalar  inkontinans ile ilişkili olabilir.
 • Yaş. Mesane kasının yaşlanması, mesanenin idrar saklama kapasitesini azaltabilir. Ayrıca, istemsiz mesane kasılmaları yaşlandıkça daha sık görülür.
 • Menopoz. Menopozdan sonra kadınlar daha az östrojen üretir. Estrojen,  mesane ve üretranın epitelini sağlıklı tutmaya yardımcı olan bir hormondur. Bu dokuların bozulması inkontinansı şiddetlendirebilir.
 • HisterektomiKadınlarda mesane ve uterus aynı kasların ve bağların birçoğu tarafından desteklenir. Rahim çıkarılması da dahil olmak üzere bir kadının üreme sistemini içeren herhangi bir cerrahi, destekleyici pelvik taban kaslarına zarar verebilir ve bu da inkontinansa neden olabilir.
 • İdrar yollarındaki oluşumlar. İdrar yolunuzdaki herhangi bir tümör normal idrar akışını engelleyerek taşma inkontinansına yol açabilir. İdrar taşları, mesanede oluşan sert, taş benzeri kitleler  bazen idrar sızıntısına neden olur. Bazen idrar yollarına bası yapan büyük miyomlar yada yumurtalık kistleri de idrar kaçırmaya neden olabilir.
 • Nörolojik bozukluklar. Multipl skleroz, Parkinson hastalığı, inme, beyin tümörü veya omurga yaralanması mesane kontrolünde yer alan sinir sinyallerini bozarak üriner inkontinansa neden olabilir.

İdrar tutamama risk faktörleri nelerdir?

İdrar kaçırma gelişme riskinizi artıran faktörler şunlardır:

 • Cinsiyet. Kadınların stres inkontinansı olma olasılığı daha yüksektir. Hamilelik, doğum, menopoz ve normal kadın anatomisi bu farkı açıklamaktadır. 
 •  Yaş. Yaşlandıkça, mesanenizdeki ve üretradaki kaslar güçlerinin bir kısmını kaybeder. Yaşla ilgili değişiklikler mesanenizin idrar tutma kapasitesini azaltır ve istemsiz idrar kaçırma riskini artırır.
 • Aşırı kilolu olmak. Ekstra kilo, mesaneniz ve çevresindeki kaslar üzerindeki basıncı artırır, bu da onları zayıflatır ve öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda idrarın dışarı sızmasına izin verir.
 • Sigara içmek. Tütün kullanımı idrar kaçırma riskinizi artırabilir.
 • Aile öyküsü. Yakın bir aile üyesinin üriner inkontinansı varsa, durumu geliştirme riskiniz daha yüksektir.
 • Diğer hastalıklar. Nörolojik hastalık veya diyabet, inkontinans riskinizi artırabilir.

İdrar tutamama komplikasyonları nelerdir?

Kronik idrar kaçırma komplikasyonları şunları içerir:

 • Cilt problemleri. Sürekli ıslak deriden döküntüler, cilt enfeksiyonları ve yaralar gelişebilir.
 • İdrar yolu enfeksiyonları. İnkontinans, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu riskinizi artırır.
 • Kişisel yaşamınız üzerindeki etkiler. İdrar kaçırma sosyal, iş ve kişisel ilişkilerinizi etkileyebilir.

İdrar kaçırmayı nasıl önleyebiliriz?

İdrar kaçırma her zaman önlenebilir değildir. Ancak, riskinizi azaltmaya yardımcı olmak için:

 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun
 • Pelvik taban egzersizlerini uygulayın
 • Kafein, alkol ve asidik gıdalar gibi mesane tahriş edici maddelerden kaçının
 • İdrar kaçırma nedeni olan kabızlığı önleyebilecek daha fazla lif yiyin
 • Sigara içmeyin veya sigarayı bırakmak için yardım alın

İdrar kaçırmanın tanısı nasıl konur?

Sahip olduğunuz idrar kaçırma tipini belirlemek önemlidir ve belirtileriniz genellikle doktorunuza hangi tipte olduğunuzu söyler. Bu bilgi tedavi kararlarını yönlendirecektir.

Doktorunuz muhtemelen kapsamlı bir öykü ve fizik muayene ile başlayacaktır. Daha sonra sizden öksürük gibi inkontinans gösterebilen basit bir manevra yapmanız istenebilir.

Bundan sonra doktorunuz muhtemelen şunları önerecektir:

 • İdrar tahlili. İdrarınızın bir örneği enfeksiyon belirtileri, kanama veya diğer anormallikler açısından kontrol edilir.
 • Mesane günlüğü. Birkaç gün boyunca ne kadar içtiğinizi, idrar yaparken, çıkardığınız idrar miktarını, idrar yapma isteğiniz olup olmadığını ve idrar kaçırma olaylarının sayısını kaydedersiniz.
 • İdrar yapma sonrası kalan idrar ölçümü. İdrar çıkışını ölçen bir kaba idrar yapmanız  istenir. Daha sonra doktorunuz bir kateter veya ultrason testi kullanarak mesanenizdeki kalan idrar miktarını kontrol eder. Mesanenizdeki fazla miktarda idrar, idrar yolunuzda bir tıkanıklığınız veya mesane sinirleriniz veya kaslarınızda bir probleminiz olduğu anlamına gelebilir.

Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulursa, doktorunuz ürodinamik test ve pelvik ultrason gibi daha kapsamlı testler önerebilir. Bu testler genellikle ameliyat düşünülen hastalarda uygulanır.

İdrar kaçırma tedavisi nasıl yapılır?

İdrar kaçırma tedavisi, inkontinans tipine, şiddetine ve altta yatan nedene bağlıdır. Tedavilerin bir kombinasyonu gerekebilir. Altta yatan bir durum belirtilerinize neden oluyorsa, doktorunuz önce bu durumu tedavi edecektir.

Doktorunuz muhtemelen en az invaziv tedavileri önerebilir ve sadece bu teknikler başarısız olursa diğer seçeneklere geçebilir. İdrar kaçırma ameliyatı yapan doktorlar arasında doktorlarımız önemli bir yer tutmaktadır.

Ameliyatsız idrar kaçırma tedavisi

Ameliyatsız idrar kaçırma tedavisi içerisinde davranışsal tedaviler, egzersizler, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlar yer almaktadır.

Davranışsal tedaviler

Doktorunuz şunları önerebilir:

 • Mesane eğitimi, işeme isteği oluştuktan sonra idrara çıkmayı geciktirmek için uygulanır.  Her idrara çıkma isteği hissettiğinizde 10 dakika beklemeye çalışarak başlayabilirsiniz. Amaç, sadece 2,5 ila 3,5 saatte bir idrar yapana kadar tuvalete gitme arasındaki süreyi uzatmaktır.
 • Taşma inkontinansını önlemek için mesanenizi daha tamamen boşaltmayı öğrenmenize yardımcı olmak için çift ​​işeme tekniği kullanılır. Çift işeme, idrara çıkma, sonra birkaç dakika beklemek ve tekrar denemek anlamına gelir.
 • Planlı tuvalete gitmek, beklemek yerine her iki ila dört saatte bir idrar yapmak.
 • Sıvı ve diyet yönetimi, mesanenin kontrolünü yeniden kazanmak için alkol, kafein veya asidik gıdaları kesmeniz veya bunlardan kaçınmanız gerekebilir. Sıvı tüketimini azaltmak, kilo vermek veya fiziksel aktiviteyi arttırmak da sorunu hafifletebilir.

Pelvik taban kas egzersizleri

Doktorunuz idrarı kontrol etmeye yardımcı olan kasları güçlendirmek için bu egzersizleri sık sık yapmanızı önerebilir. Kegel egzersizleri olarak da bilinen bu egzersizler özellikle stres inkontinansı için etkilidir, ancak nadiren inkontinansı şikayetinizi arttırabilir.

Pelvik taban kas egzersizleri yapmak için idrar akışınızı durdurmaya çalıştığınızı hayal edin. Sonra:

 • İdrarı durdurmak ve beş saniye tutmak için kullanacağınız kasları sıkın (büzün) ve ardından beş saniye gevşeyin. (Bu çok zorsa, iki saniye basılı tutarak ve üç saniye dinlenerek başlayın.)
 • Kasılmaları bir seferde 10 saniye tutmak için çalışın.
 • Her gün 10 tekrardan en az üç set hedefleyin.

Doğru kasları tanımlamanıza ve kasılmanıza yardımcı olmak için doktorunuz bir fizyoterapistle çalışmanızı veya biofeedback tekniklerini denemenizi önerebilir.

Elektriksel stimülasyon tedavisi

Pelvik taban kaslarını uyarmak ve güçlendirmek için elektrotlar geçici olarak rektum veya vajinaya yerleştirilir. Nazik elektrik stimülasyonu stres inkontinansı ve idrar kaçırma için etkili olabilir, ancak birkaç ay boyunca birden fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir.

İlaç tedavisi

İnkontinansı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan ilaçlar şunları içerir:

 • Antikolinerjikler. Bu ilaçlar aşırı aktif bir mesaneyi sakinleştirebilir ve dürtü inkontinansı için yardımcı olabilir. Örnekler arasında oksibutinin, tolterodin, darifenasin, fesoterodin, solifenasin ve trospium bulunur.
 • Mirabegron. İdrar kaçırma tedavisinde kullanılan bu ilaç, mesane kasını gevşetir ve mesanenizin tutabileceği idrar miktarını artırabilir. Ayrıca bir kerede idrara çıkabileceğiniz miktarı artırabilir, mesanenizi daha tamamen boşaltmanıza yardımcı olabilir.
 • Alfa blokerleri. Sıkışma veya taşma inkontinansı olan erkeklerde, bu ilaçlar prostattaki mesane boynu kaslarını ve kas liflerini gevşetir ve mesaneyi boşaltmayı kolaylaştırır. Örnekler arasında tamsulosin, alfuzosin, silodosin, doksazosin ve terazosin bulunur.
 • Topikal östrojen. Kadınlar için, vajinal krem, halka veya yama şeklinde düşük dozlu topikal östrojen uygulamak, üretra ve vajinal bölgelerdeki dokuların tonus kazanmasına ve gençleşmesine yardımcı olabilir. Sistemik östrojen almak idrar kaçırma için önerilmez ve hatta daha da kötüleştirebilir.

Tıbbi cihazlar

Geleneksel Yöntemler

İnkontinansı olan kadınları tedavi etmek için tasarlanmış cihazlar şunları içerir:

 • Üretra eki, idrar yoluna tenis gibi inkontinansı tetikleyebilen belirli bir aktiviteden önce tampon benzeri küçük tek kullanımlık bir cihaz yerleştirilir. Ek, sızıntıyı önlemek için bir tıkaç görevi görür ve idrara çıkmadan önce çıkarılır.
 • Pesser, vajinanıza sokup tüm gün kalan sert bir halkadır. Cihaz tipik olarak inkontinansa neden olan prolapsusu olan bir kişide kullanılır. Peser, idrar sızıntısını önlemek için vajinanın yakınında bulunan mesane boynunu ve mesaneyi tutmaya yardımcı olur.

Girişimsel tedaviler

İnkontinansa yardımcı olabilecek girişimsel tedaviler şunları içerir:

 • Peri üretral enjeksiyonlar. Üretrayı çevreleyen dokuya sentetik bir malzeme enjekte edilir. Hacim arttırıcı malzeme üretranın kapalı kalmasına yardımcı olur ve idrar kaçağını azaltır. Bu prosedür genellikle stres inkontinans cerrahisi gibi daha invaziv tedavilerden çok daha az etkilidir ve genellikle düzenli olarak tekrarlanması gerekir.
 • Botulinum toksini tip A (Botox). Mesane kasına Botox enjeksiyonları, aşırı aktif mesanesi olan insanlara fayda sağlayabilir. Botox genellikle insanlara sadece diğer ilk tedavi basamağındaki ilaçları başarılı olmazsa reçete edilir.
 • Sakral Sinir stimülasyonu. Mesane kontrolünde (sakral sinirler) sinirlere ağrısız elektrik darbeleri vermek için kalp piline benzeyen bir cihaz implante edilir. Sakral sinirlerin uyarılması, diğer tedaviler işe yaramadıysa dürtü inkontinansını kontrol edebilir. Cihaz kalçanızdaki cildin altına implante edilebilir ve alt sırtta, kasık bölgesinin üstünde veya vajinaya yerleştirilen özel bir cihaz kullanılarak tellere bağlanabilir.

İdrar kaçırma ameliyatı nasıl yapılır?

Diğer tedaviler işe yaramazsa, çeşitli idrar kaçırma ameliyatları idrar tutamamaya neden olan sorunları tedavi edebilir:

 • Sling prosedürleri. Vücudunuzun dokusunun, sentetik malzemesinin veya ağının şeritleri, üretra ve mesanenin üretraya (mesane boynu) bağlandığı kalınlaşmış kas alanı çevresinde pelvik bir askı oluşturmak için kullanılır. Askı, özellikle öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda üretrayı kapalı tutmaya yardımcı olur. Bu prosedür stres inkontinansını tedavi etmek için kullanılır.
 • Mesane boynu süspansiyonu. Bu prosedür, üretra ve mesane boynunuza destek sağlamak için tasarlanmıştır. Karın insizyonu içerir, bu nedenle genel veya spinal anestezi sırasında yapılır.
 • Prolapsus cerrahisi. Karışık inkontinans ve pelvik organ prolapsusu olan kadınlarda cerrahi, bir askı prosedürü ve prolapsus cerrahisinin bir kombinasyonunu içerebilir.
 • Yapay idrar sfinkteri. Erkeklerde idrar sfinkterini idrar yapmaya hazır olana kadar kapalı tutmak için mesane boynuna küçük, sıvı dolu bir halka implante edilir. İdrar yapmak için, cildinizin altına implante edilen ve halkanın sönmesine neden olan ve mesanenizden idrarın akmasına izin veren bir valfe basarsınız.

Tercih edilen yönteme göre idrar kaçırma ameliyatı fiyatı değişmektedir.

Emici pedler ve kateterler

Tıbbi tedaviler inkontinansınızı tamamen ortadan kaldıramıyorsa, idrar kaçırmanın rahatsızlığını ve rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olan ürünleri deneyebilirsiniz:

 • Pedler ve koruyucu giysiler. Çoğu ürün normal iç çamaşırlarından daha hantal değildir ve günlük kıyafetler altında kolayca giyilebilir. 
 • Kateter. İdrar torbanız düzgün bir şekilde boşalmadığı için idrar kaçırıyorsanız, doktorunuz mesanenizi boşaltmak için günde birkaç kez idrar yolunuza yumuşak bir tüp (kateter) takmayı öğrenmenizi önerebilir. Güvenli bir şekilde tekrar kullanmak için bu kateterleri nasıl temizleyeceğiniz konusunda bilgilendirileceksiniz.

Yaşam tarzımı nasıl şekillendirmeliyim?

İdrar kaçağı ile ilgili sorunlar, cilt tahrişini önlemek için ekstra dikkat göstermenizi gerektirebilir:

 • Kendinizi temizlemek için bir bez kullanın
 • Cildinizin hava alarak kurumasına izin verin
 • Sık yıkama ve duştan kaçının, çünkü bunlar vücudunuzun mesane enfeksiyonlarına karşı doğal savunmasını zorlayabilir.
 • Cildinizi idrardan korumak için vazelin veya kakao yağı gibi bir bariyer kremi kullanmayı düşünün.
 • İdrar kaçırma veya gece idrar kaçırma varsa, tuvaleti daha rahat hale getirin:
 • Tuvalete giderken üzerinde dolaşabileceğiniz veya çarpışabileceğiniz kilim veya mobilyaları kaldırın
 • Yolunuzu aydınlatmak ve düşme riskinizi azaltmak için bir gece lambası kullanın

Alternatif tıp tedavisi

Üriner inkontinansı tedavi ettiği kanıtlanmış alternatif bir ilaç tedavisi yoktur. İlk çalışmalar akupunkturun kısa vadeli bir fayda sağlayabildiğini, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Yoga ayrıca idrar kaçırma için bazı faydalar sağlayabilir, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bir mesane kontrol probleminden utanıyorsanız, emici pedler giyerek, ekstra kıyafetler taşıyarak veya hatta dışarı çıkmaktan kaçınarak kendi başınıza baş etmeye çalışabilirsiniz.

Ancak idrar kaçırma için etkili tedaviler mevcuttur. Doktorunuza tedavi hakkında soru sormak önemlidir. Aktif ve kendinden emin bir yaşama kavuşacaksınız.

Doktora giderken nelere dikkat etmeliyim?

Randevunuza hazırlanmak için aşağıdakilere yardımcı olur:

 • Diyetinizi kısıtlama gibi randevu öncesi kısıtlamaların farkında olun .
 • Ne sıklıkta idrar yaptığınız, gece mesane aktivitesi ve idrar kaçırma atakları dahil belirtilerinizi yazın .
 • Dozlar ve ilacı ne sıklıkta aldığınız da dahil olmak üzere tüm ilaçlarınızın, vitaminlerinizin ve takviyelerinizin bir listesini yapın .
 • Sahip olabileceğiniz diğer durumlar da dahil olmak üzere önemli tıbbi bilgileri not edin .
 • Bir akraba veya arkadaşınızdan doktorun ne söylediğini hatırlamanıza yardımcı olması için size eşlik etmesini isteyin.
 • Doktorunuza sormak için sorular yazın .

Üriner inkontinans için doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular şunlardır:

 • Belirtilerimin en olası nedeni nedir?
 • Ne tür testlere ihtiyacım var? Bu testler özel bir hazırlık gerektiriyor mu?
 • Üriner inkontinansım geçici mi?
 • Hangi tedaviler mevcut?
 • Tedavinin herhangi bir yan etkisini öngörmeli miyim?
 • Benim için reçete ettiğin ilaca genel bir alternatif var mı?
 • Başka sağlık durumlarım var. Bu koşulları en iyi nasıl birlikte yönetebilirim?

Randevunuz sırasında size soruldukları için başka sorular sormakta tereddüt etmeyin.

Doktorunuz size neler sorabilir?

Doktorunuz size bir dizi soru sorabilir, örneğin:

 • İlk kez semptomları ne zaman yaşadınız ve ne kadar şiddetlidir?
 • Belirtileriniz sürekli mi yoksa ara sıra mı oldu?
 • Semptomlarınızı iyileştiren veya kötüleştiren herhangi bir şey varmı?
 • Ne sıklıkla idrara çıkmanız gerekiyor?
 • Ne zaman idrar kaçırıyorsun?
 • Mesanenizi boşaltmakta zorlanıyor musunuz?
 • İdrarınızda kan fark ettiniz mi?
 • Sigara içer misiniz?
 • Ne sıklıkla alkol ve kafeinli içecekler içiyorsunuz?
 • Baharatlı, şekerli veya asidik yiyecekleri ne sıklıkla yersiniz?

İdrar kaçırma ameliyatı fiyatları, 2021 Ankara

İdrar kaçırma ameliyatı fiyatları 2021 yılında uygulanan yönteme göre değişir. Kadınlarda idrar kaçıra ameliyatları açık, vajinal veya laparoskopik ameliyatla yapılabilir. İdrar kaçırma tedavisinde daha çok vajinal ameliyatlar tercih edilir. İdrar kaçırma ameliyatı fiyatı vajinal yöntemlerde ektra malzeme kullanıldığı için maliyetlidir. Ancak uygulaması ve ameliyat süresi daha kısa olduğundan tercih edilmektedir. İdrar kaçırma ameliyatı 2021 Ankara fiyatları için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

İdrar kaçırma ameliyatı ve diğer jinekolojik ameliyatlarla ilgili www.jinekologankara.com adersini de inceleyebilirsiniz.

İdrar kaçırma ameliyatı yapan doktorlar Ankara ve diğer tüm ameliyatlar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Add comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ADRESİMİZ

Ankara Ticaret Merkezi

Kızılırmak Mah 1450 Sok

B Blok No:4 Çukurambar

Çankaya Ankara

TELEFON

0312 285 85 88

0555 022 86 22