Miyom Ameliyatı Nedir?

Miyom ameliyatı, kadınların rahminde gelişen iyi huylu ur olan miyomların çıkarılması ameliyatıdır. Miyom ameliyatı Ankara ilinde doktorlarımız Doç. Dr. Aydın Köşüş ve Doç. Dr. Nermin Köşüş tarafından hastanın isteği ön planda tutulmak üzere kapalı yada açık ameliyatla yapılmaktadır. Laparoskopik, histeroskopik yada alttan vajinal miyom ameliyatları tarafımızdan anlaşmalı olduğumuz özel hastanelerde yapılmaktadır. Miyom ameliyatı fiyatları için bizimle görüşmeden ameliyata karar vermeyiniz.

Miyom Nedir?

Uterin miyomlar, çocuk doğurma yıllarında sıklıkla görülen uterusun kansersiz büyümeleridir. Leiomyomlar veya miyomlar olarak da adlandırılan rahim miyomları, rahim kanseri riskinde artışla ilişkili değildir ve neredeyse hiçbir zaman kansere dönüşmez.

Miyomların büyüklüğü, insan gözü tarafından tespit edilemeyen küçük miyomalrdan uterusu deforme edebilen ve büyütebilecek çok büyük kitlelere kadar değişir. Tek bir fibroidiniz veya birden fazla fibroidiniz olabilir. Aşırı büyüme durumlarında, çoklu miyomlar uterusu göğüs kafesine ulaşacak kadar genişletebilir.

Birçok kadın yaşamları boyunca bazen rahim fibroidlerine sahiptir. Ancak uterus miyomlarınız olduğunu bilmiyor olabilirsiniz çünkü çoğu zaman semptomlara neden olmazlar. Doktorunuz pelvik muayene veya doğum öncesi ultrason sırasında tesadüfen miyomları tesbit edebilir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyom olan birçok kadının herhangi bir semptomu yoktur. Semptomlar miyomların yeri, büyüklüğü ve sayısından etkilenebilir.

Semptomları olan kadınlarda, uterus fibroidlerinin en yaygın belirti ve semptomları şunlardır:

  • Ağır adet kanaması
  • Bir haftadan fazla süren adet dönemleri
  • Pelvik basınç veya ağrı
  • Sık idrara çıkma
  • Mesaneyi boşaltmada zorluk
  • Kabızlık
  • Sırt ağrısı veya bacak ağrıları

Miyomlar genellikle bulundukları yere göre sınıflandırılır. Kas içi miyomlar uterus kas duvarında büyür. Submukozal miyomlar uterus boşluğuna doğru gelişir. Subserosal fibroidler uterusun dışına uzanır.

Miyom Nedenleri Nelerdir?

Uterus miyomlarının nasıl geliştiği kesin olarak bilinmiyor, ancak araştırma ve klinik deneyimler şu faktörlere işaret ediyor:

Genetik değişiklikler. Birçok fibroid, genlerde normal uterus kas hücrelerinden farklı değişiklikler içerir.

Hormonlar. Hamilelik için hazırlıkta her adet döngüsü sırasında uterus endometriumunun gelişimini uyaran iki hormon olan östrojen ve progesteron, fibroidlerin büyümesini teşvik ediyor gibi görünmektedir.

Fibroidler normal uterus kas hücrelerinden daha fazla östrojen ve progesteron reseptörü içerir. Miyomlar menopozdan sonra hormon üretimindeki azalmaya bağlı olarak küçülme eğilimindedir.

Diğer büyüme faktörleri. Vücudun insülin benzeri büyüme faktörü gibi dokuları korumasına yardımcı olan maddeler fibroid büyümesini etkileyebilir.

Hücre dışı matris (ECM). ECM , tuğla arasındaki harç gibi hücrelerin birbirine yapışmasını sağlayan malzemedir. ECM miyomlarda artar ve onları lifli yapar. ECM ayrıca büyüme faktörlerini depolar ve hücrelerin kendilerinde biyolojik değişikliklere neden olur.

Doktorlar uterus fibroidlerinin uterusun düz kas dokusunda (miyometriyum) bir kök hücreden geliştiğine inanmaktadır. Tek bir hücre tekrar tekrar bölünür ve sonunda yakındaki dokudan farklı, sert, lastik gibi bir kütle oluşturur.

Rahim fibroidlerinin büyüme modelleri değişir – yavaş veya hızlı büyüyebilir veya aynı boyutta kalabilirler. Bazı miyomlar büyüme ataklarından geçer ve bazıları kendi kendine büzülebilir.

Hamilelik sırasında mevcut olan birçok fibroid, uterus normal bir boyuta döndüğü için hamilelikten sonra küçülür veya kaybolur.

Miyom Gelişiminde Risk faktörleri Nelerdir?

Uterus fibroidleri için üreme çağındaki bir kadın olmaktan başka bilinen birkaç risk faktörü vardır. Fibroid gelişimi üzerinde etkisi olabilecek faktörler şunlardır:

Irk. Üreme çağındaki herhangi bir kadın miyom geliştirebilse de, siyah kadınların diğer ırksal gruplardan kadınlara göre miyomları daha olasıdır. Ek olarak, siyah kadınların genç yaşlarda miyomları vardır ve daha şiddetli semptomlarla birlikte daha fazla veya daha büyük miyomlara sahip olmaları muhtemeldir.

Kalıtım. Annenizin veya kız kardeşinizin miyomları varsa, miyom geliştirme riski artar.

Diğer faktörler. Erken yaşta adet kanaması; obezite; D vitamini eksikliği; kırmızı ette daha yüksek ve yeşil sebzelerde, meyvelerde ve süt ürünlerinde daha düşük bir diyete sahip olmak; ve bira da dahil olmak üzere alkol almak, miyom geliştirme riskinizi arttırıyor gibi görünüyor.

Miyom Komplikasyonları Nelerdir?

Rahim fibroidleri genellikle tehlikeli olmasa da, rahatsızlığa neden olabilirler ve ağır kan kaybından yorgunluğa neden olan kırmızı kan hücrelerinde (anemi) bir düşüş gibi komplikasyonlara yol açabilirler. Nadiren kan kaybından dolayı transfüzyon gerekir.

Hamilelik ve fibroidler

Miyomlar genellikle hamile kalmayı engellemez. Bununla birlikte, miyomların, özellikle submukozal fibroidlerin  infertiliteye veya gebelik kaybına neden olması mümkündür.

Miyomlar ayrıca plasental abrupsiyon, fetal büyüme kısıtlaması ve erken doğum gibi bazı gebelik komplikasyonları riskini artırabilir.

Miyom Gelişimi Önlenebilir mi?

Araştırmacılar fibroid tümörlerinin nedenlerini araştırmaya devam etseler de, bunların nasıl önleneceğine dair çok az bilimsel kanıt mevcuttur. Uterin fibroidleri önlemek mümkün olmayabilir, ancak bu tümörlerin sadece küçük bir yüzdesi tedavi gerektirir.

Ancak, normal bir kiloyu korumak ve meyve ve sebze yemek gibi sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yaparak, fibroid riskinizi azaltabilirsiniz.

Ayrıca, bazı araştırmalar hormonal kontraseptif kullanımının daha düşük fibroid riski ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.

Miyom Tanısı Nasıl Konur?

Pelvik muayene

Uterin fibroidler, rutin bir pelvik muayene sırasında sıklıkla rastlantısal olarak bulunur. Doktorunuz uterusunuz şeklinde düzensizlikler hissedebilir, bu da fibroidlerin varlığını gösterir.

Rahim fibroidi belirtileriniz varsa, doktorunuz şu testleri isteyebilir:

Ultrason. Tanıyı doğrulamak ve miyomları haritalamak ve ölçmek için ultrason kullanır.

Laboratuvar testleri. Anormal menstrüel kanamanız varsa, doktorunuz olası nedenleri araştırmak için başka testler isteyebilir. Bunlar, kronik kan kaybı ve kanama bozuklukları veya tiroid problemlerini dışlamak için diğer kan testlerini içerebilir.

Diğer görüntüleme testleri

  • Histerosonografi: Salin infüzyon sonogramı olarak da adlandırılan histerosonografi, uterus boşluğunu genişletmek için steril salin kullanır, bu da submukoz miyomların ve kadınlarda uterusun astarının görüntülerini almayı kolaylaştırır.
  • Histerosalpingografi: Histerosalpingografi, röntgen görüntülerindeki uterus boşluğunu ve fallop tüplerini vurgulamak için bir boya kullanır. Kısırlık endişe duyuyorsa doktorunuz önerebilir. Bu test, doktorunuza fallop tüplerinizin açık veya bloke olup olmadığını belirlemesine yardımcı olabilir ve bazı submukozal fibroidleri gösterebilir.
  • Histeroskopi: Bunun için doktorunuz rahim boynundan rahminize histeroskop adı verilen küçük, ışıklı bir teleskop yerleştirir. Daha sonra doktorunuz rahim içine salin enjekte ederek uterus boşluğunu genişletir ve doktorunuzun uterus duvarlarını ve fallop tüplerinin açıklıklarını incelemesine izin verir.

Geleneksel ultrason yeterli bilgi vermezse, doktorunuz aşağıdakiler gibi diğer görüntüleme çalışmalarını isteyebilir:

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI). Bu görüntüleme testi, miyomların boyutunu ve yerini daha ayrıntılı olarak gösterebilir, farklı tümör tiplerini tanımlayabilir ve uygun tedavi seçeneklerini belirlemeye yardımcı olabilir. Bir MRI çoğunlukla daha büyük bir rahmi olan kadınlarda veya menopoza (perimenopoz) yaklaşan kadınlarda kullanılır.

Miyom Tedavisi Ankara

Rahim fibroid tedavisinde tek bir yaklaşım yoktur, birçok tedavi seçeneği vardır. Semptomlarınız varsa, semptomların giderilmesi için seçenekler hakkında doktorunuzla konuşun.

Miyomlarda Takip Tedavisi

Rahim miyomları olan birçok kadın hiçbir belirti veya semptom göstermez veya sadece yaşayabilecekleri hafif rahatsız edici işaret ve semptomlar yaşar. Bu hastalarda, dikkatli takip en iyi seçenek olabilir.

Miyomlar kanserli değildir. Genellikle yavaş büyürler ya da hiç büyümezler ve üreme hormonu seviyeleri düştüğünde menopozdan sonra küçülme eğilimi gösterirler.

Miyomlarda İlaç Tedavisi

Rahim fibroidleri için ilaçlar, adet döngüsünü düzenleyen, ağır adet kanaması ve pelvik basınç gibi semptomları tedavi eden hormonları hedefler. Myomları ortadan kaldırmazlar, ancak küçültebilirler. İlaçlar şunları içerir:

Gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) agonistleri. GnRH agonistleri adı verilen ilaçlar , östrojen ve progesteron üretimini engelleyerek sizi geçici menopoz benzeri bir duruma sokarak fibroidleri tedavi eder. Sonuç olarak, adet kanaması durur, miyomlar küçülür ve anemi sıklıkla iyileşir.

GnRH agonistleri arasında löprolid (Lupron, Eligard, diğerleri), goserelin (Zoladex) ve triptorelin (Trelstar, Triptodur Kiti) bulunur.

Birçok kadın GnRH agonistlerini kullanırken önemli sıcak basmaları yaşar . GnRH agonistleri tipik olarak üç ila altı aydan fazla kullanılmaz, çünkü ilaç kesildiğinde semptomlar geri döner ve uzun süreli kullanım kemik kaybına neden olabilir.

Doktorunuz planlı bir ameliyattan önce miyomlarınızın boyutunu küçültmek için bir GnRH agonisti reçete edebilir .

Progestin salan intrauterin cihaz (Mirena). Progestin salan bir RİA , miyomların neden olduğu ağır kanamayı hafifletebilir. Mirena yalnızca semptomların giderilmesini sağlar ve miyomları küçültmez veya yok etmez. Ayrıca hamileliği önler.

Traneksamik asit (Lysteda, Cyklokapron). Hormonal olmayan bu ilaç, adet dönemlerini hafifletmek için alınır. Sadece ağır kanama günlerinde alınır.

Diğer ilaçlar. Doktorunuz başka ilaçlar önerebilir. Örneğin, oral kontraseptifler adet kanamasını kontrol etmeye yardımcı olabilir, ancak fibroid boyutunu azaltmazlar.

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), miyomlarla ilgili ağrıyı hafifletmede etkili olabilir, miyomların neden olduğu kanamayı hafif azaltabilir. Doktorunuz ayrıca ağır adet kanaması ve aneminiz varsa vitamin ve demir almanızı önerebilir.

Miyomlarda Non-invaziv Tedaviler

MRG ile odaklı ultrason tedavisi (FUS)

Bu tedavi yöntemleri uterusunuzu koruyan, kesi gerektirmeyen ve ayaktan tedavi ile yapılan invaziv olmayan bir tedavi seçeneğidir. Tedavi yüksek enerjili bir ultrason dönüştürücü ile donatılmış bir MRI tarayıcısının içindeyken gerçekleştirilir. Görüntüler doktorunuza rahim fibroidlerinin kesin yerini verir. Fibroidin yeri hedeflendiğinde, ultrason transdüseri, küçük fibroid doku alanlarını ısıtmak ve yok etmek için ses dalgalarını fibroide odaklar.

Minimal invaziv prosedürler

Uterin arter embolizasyonu: Küçük parçacıklar (embolik ajanlar) rahmi besleyen arterlere enjekte edilir, miyomlara kan akışını keserek büzülmelerine ve ölmelerine neden olur.

Bu teknik, miyomları küçültmede ve neden oldukları semptomları hafifletmede etkili olabilir. Yumurtalıklarınıza veya diğer organlarınıza kan akışını bazen etkileyebilir. Bununla birlikte, araştırmalar komplikasyonların cerrahi fibroid tedavilerine benzer olduğunu ve transfüzyon riskinin önemli ölçüde azaldığını göstermektedir. Genç ve çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda tercih edilmez.

Laparoskopik radyofrekans ablasyonu (Lap-RFA) : Bu prosedürde radyofrekans enerjisi rahim fibroidlerini yok eder ve onları besleyen kan damarlarını daraltır. Bu, laparoskopik veya transservikal bir prosedür sırasında yapılabilir. Kriyomiyoliz adı verilen benzer bir prosedür miyomları dondurur.

Lap-RFA olarak da adlandırılan laparoskopik radyofrekans ablasyon ile doktorunuz, ucunda bir kamera bulunan ince bir görüntüleme aleti (laparoskop) eklemek için karında iki küçük kesi yapar. Laparoskopik kamera ve laparoskopik ultrason aleti kullanarak doktorunuz tedavi edilecek fibroidleri bulur.

Bir fibroidi bulduktan sonra, doktorunuz fibroidin içine birkaç küçük iğne yerleştirmek için özel bir cihaz kullanır. İğneler fibroid dokusunu ısıtır ve tahrip eder. Sonraki üç ila 12 ay boyunca, fibroid küçülmeye devam eder ve semptomları iyileştirir.

Rahim dokusunun kesilmemesi nedeniyle doktorlar Lap-RFA’yı histerektomi ve miyomektomiye daha az invaziv bir alternatif olarak görmektedir. 

Radyofrekans ablasyona transservikal yaklaşımda miyomları bulmak için ultrason rehberliği kullanılır.

Laparoskopik veya Robotik Miyomektomi

Laparoskopik miyomektomi ameliyatında cerrahınız uterusu yerinde bırakarak sadece miyomları çıkarır.

Miyom sayısı azsa, siz ve doktorunuz miyomları uterusunuzdan çıkarmak için karnınıza küçük insizyonlardan sokulan ince aletler kullanan laparoskopik veya robotik bir prosedür tercih edebilirsiniz.

Daha büyük fibroidler daha küçük insizyonlarla, cerrahi bir torba içinde yapılabilen parçalara bölünerek (morcellasyon) veya miyomları çıkarmak için bir insizyon uzatılarak çıkarılabilir.

Doktorunuz, cihazlarınızdan birine bağlı küçük bir kamera kullanarak karın bölgenizi bir monitörde görüntüler. Robotik miyomektomi, cerrahınıza uterusunuzun büyütülmüş, 3D bir görünümünü verir ve diğer bazı teknikleri kullanarak mümkün olandan daha fazla hassasiyet, esneklik ve el becerisi sunar.

Histeroskopik miyomektomi

Histeroskopik miyom ameliyatı, miyomlar rahim içinde (submukozal) içeriyorsa bir seçenek olabilir. Cerrahınız vajina ve rahim ağzından rahim içine sokulan aletleri kullanarak miyomlara erişir ve çıkarır.

Endometrial ablasyon. Rahiminize yerleştirilmiş özel bir aletle yapılan bu tedavi, uterusunuzun astarını yok etmek için ya menstrüasyonu sona erdirmek ya da adet akışınızı azaltmak için ısı, mikrodalga enerjisi, sıcak su veya elektrik akımı kullanır.

Tipik olarak, endometriyal ablasyon anormal kanamayı durdurmada etkilidir. Submukozal fibroidler, endometriyal ablasyon için histeroskopi sırasında çıkarılabilir, ancak bu, uterusun iç astarının dışındaki fibroidleri etkilemez.

Kadınların endometriyal ablasyondan sonra hamile kalma olasılığı yoktur, ancak hamileliğin fallop tüpünde (ektopik gebelik) gelişmesini önlemek için doğum kontrolüne ihtiyaç vardır.

Rahmi çıkarmayan herhangi bir prosedürle, yeni miyomların büyüyüp semptomlara neden olma riski vardır.

Geleneksel cerrahi prosedürler

Geleneksel cerrahi prosedürler şunları içerir:

Açık miyomektomi

Birden fazla fibroidiniz, çok büyük miyomlarınız veya çok derin miyomlarınız varsa, doktorunuz miyomları çıkarmak için açık bir karın ameliyatı kullanabilir.

Histerektominin tek seçeneği olduğu söylenen birçok kadın bunun yerine açık miyomektomisine sahip olabilir.

Histerektomi – Rahim Alınması

Bu ameliyat uterusun çıkarılması anlamına gelir. Uterus fibroidleri için kanıtlanmış tek kalıcı çözüm olmaya devam etmektedir. Ancak histerektomi büyük bir cerrahidir.

Histerektomi çocuk sahibi olma yeteneğinizi sonlandırır. Ayrıca yumurtalıklarınızı çıkarmayı seçerseniz, ameliyat menopoz ve hormon replasman tedavisi alıp almayacağınız sorusunu getirir. Rahim fibroidleri olan çoğu kadın yumurtalıklarını korumayı seçebilir.

Hamile kalmaya çalışıyorsanız veya çocuk sahibi olmak istiyorsanız

Histerektomi ve endometriyal ablasyon gelecekteki bir hamilelik geçirmenize izin vermez. Ayrıca, gelecekteki doğurganlığı optimize etmeye çalışıyorsanız uterus arter embolizasyonu ve radyofrekans ablasyonu sizin için uygun olmayabilir.

Hamile kalma yeteneğini korumak istiyorsanız, bu prosedürlerin riskleri ve yararları hakkında doktorunuzla tam bir tartışma yapın. Miyomlar için bir tedavi planına karar vermeden önce, aktif olarak hamile kalmaya çalışıyorsanız, tam bir doğurganlık değerlendirmesi önerilir.

Miyom tedavisi gerekiyorsa ve doğurganlığınızı korumak istiyorsanız miyomektomi genellikle tercih edilen tedavidir. Bununla birlikte, tüm tedavilerin riskleri ve faydaları vardır. Bunları doktorunuzla tartışın.

Miyom Ameliyatı Fiyatları

Miyom ameliyatı fiyatları Ankara ilinde 10.000 – 30.000 tl arasında değişmektedir. Ameliyatın laparoskopik, açık, vajinal, histeroskopik yada robotik olmasına göre fiyatlar farklılık gösterir. Laparoskopik ve robotik miyom ameliyatı diğer ameliyatlara göre daha pahalı ameliyatlardır. Hatanın muayenesi sonrasında hangi ameliyatın yapılacağına doktorunuz karar verecektir.

Miyom ameliyatı olacaksanız doktorunuzla ameliyatın detaylarını ve fiyatlarını istişare ediniz. Miyom ameliyatı fiyatları 2021 detayları için bizi her zaman arayabilir, bilgi alabilirsiniz.

4 comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ADRESİMİZ

Ankara Ticaret Merkezi

Kızılırmak Mah 1450 Sok

B Blok No:4 Çukurambar

Çankaya Ankara

TELEFON

0312 285 85 88

0555 022 86 22