Makalelerimiz > Tüp Bebek Makaleler > Laparoskopi-Histeroskopi Makaleler > Jinekoloji Makaleler > Gebelik-Doğum Makaleler > Vajinismus Makaleler

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


tup-bebek-tedavisinde-dikkat-edilmesi-gerekenler

Tüp bebek tedavisinde nelere dikkat etmeliyiz?


Tüp bebek tedavisi hem zorlu bir süreç hemde maliyetli bir süreçtir. Bu sürecin zarara uğramaması için tedavi gören çiftler doktorlarının talimatlarına uymaya özen göstermelidirler. Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler, başarı şansının arttırılmasında faydalı olacaktır. Bu nedenler aşağıdaki önerilere uyulması oldukça önemlidir:

- Tüp bebek tedavisi boyunca sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Tedaviye başlamadan bir ay önce bırakılmasında fayda var. Ancak bırakılmalarına bağlı yoksunluk semptomları kişide stres oluşturacağından 3 ay öncesinde bırakılması daha uygun olacaktır. Sigara ve alkol hem kadında hem de erkekte yumurta sayısı ve kalitesini etkilemektedir.
- Mevcut olan herhangi bir hastalık varsa tedavi öncesinde bu konu ile ilgili doktor muhakkak bilgilendirilmelidir. Kişideki bazı hastalıklar yada bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar embriyonun tutunmasını zorlaştırabilir yada tutunduktan sonra düşüğe neden olabilir.
- Tüp bebek tedavisine başlandıktan sonra anne adayı ağır egzersizler yapıyorsa bunları sonlandırmalıdır. Özellikle karın bölgesini aşırı kullanan egzersizlerden kaçınılmalıdır. Yürüyüş, yüzme, yoga gibi hafif sporlar anne adayının stresini azaltmak ve motivasyonunu arttırmak açısından faydalı olabilir.
- Gebelik şansını arttırmak için özel bir diyet uygulanması gerekmez. Düzenli ve dengeli beslenme buradada en önemli noktadır. Beslenme sırasında hızla kılo alımı yada hızlı kilo kaybından kaçınılmalıdır.
- Stres tüp bebek tedavisi sırasında başarı şansını azaltır. Bu nedenle tedavi sırasında stres azaltıcı aktiviteler yada sporlar yapılabilir. Gerekirse bu konuda akupunktur yada hipnoz gibi yardımcı tedavilere başvurulabilir.
- Baba adayının işlemden 3 gün önce cinsel ilişkiye girmemesi yada boşalmaması gerekir. Son 3 gün içindeki boşalma tedavi sırasındaki sperm sayısı ve kalitesini azaltacaktır.
- İlaçlarınızı ve iğnelerinizi doktorunuzun tarif ettiği şekilde tamsaatinde uygulamaya özen gösteriniz. Uygulama şekli, dozu yada zamanı hakkında kafanıza takılan konularda muhakkak doktorunuza danışınız.
- Embriyo transferinden sonra uzun ve yorucu yulculuklardan kaçınınız. Yolculuğun bir sakıncası olmadığını söyleyen otörler de olsada yolculuk kadının vücudunda stres ve yorgunluğa neden olacaktır.
- Embriyo transferinden sonra hamam, sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durunuz.
- Tüp bebek tedavisine başlamadan önce genital bölge ile ilgili rahatsızlıklar varsa muhakkak muayene olunmalı ve gerekli tedaviler uygulanmalıdır.
- Asitli içecekler ve kafein içeren çay, kahve gibi içecekler tüketilmemelidir.
- Taze meyve ve sebzeler bolca tüketilmelidir. Ceviz, badem ve fındık gibi yiyecekler folik asit açısından zengindir.
- Baba adayıda tüp bebek tedavisine başlamadan 3 ay öncesinde sıcak ortamlardan uzak durmalıdır. Sıkı iç çamaşırlar yerine daha rahat ve bol pamuklu kıyafetler giymelidir. Sıcak spermler açısından sakıncalıdır. Genital bölgesinde herhangi bir problem varsa muhakkak üroloji uzmanına görünmelidir. 3 ay öncesinden ağır spor yapıyorsa sonlandırmalıdır.
- Tüp bebek öncesi beslenme önemlidir. Günlük en az 2 litre su tüketilmelidir. Protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Omega 3 ten zengin balıklardan haftada 2 sefer tüketilmelidir. Balık kızartma şeklinde değil buğulama yada ızgara şeklinde olmalıdır. C vitamininden zengin kivi, muz gibi meyveler tüketilmelidir. Folik asitten zengin yiyecekler olan fındık, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller uygun miktarlarda tüketilmelidir.
Sonuç olarak tüp bebek öncesi hazırlık döneminde yaşam tarzının yeniden şekilllendirlmesi ve beslenmenin düzenlenmesi tüp bebekte başarı oranlarını arttıracaktır.

Aşağıdaki makalelerimizi de okuyabilirsiniz Nedir?

>>>İnfertilite (kısırlık) hakkında merak edilenler
>>>Yumurtlama Tedavisi (Ovulasyon İndüksiyonu)
>>>Aşılama (IUI) Nedir?
>>>Yumurta (Osit) dondurma hakkında bilmek istedikleriniz
>>>İnfertilite (Kısırlık) Nedenleri ve Tedavisi
>>>Tüp bebek fiyatları ne kadardır? Tüp bebek merkezi tavsiyesinde önemli noktalar nelerdir?
>>>Tüp Bebek Nedir? Tüp bebek tedavisinde neler yapılıyor?
>>>Aşılama Nedir? Aşılama Nasıl Yapılır?
>>>Tüp bebek uzmanı kimdir?
>>>Tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki yasak mıdır?
>>>Tüp bebekte gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır?
>>>Tüp bebek kaç defa denenebilir?
>>>Tüp bebek öncesi her hastaya histeroskopi yapılmalı mıdır?
>>>Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı var mıdır?

Kliniğimizde tüp bebek uygulamaları anlaşmalı olduğumuz hastanelerde Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Tüp bebek fiyatları 2017 için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tüp Bebek Uzmanı Ankara, Tüp Bebek Tedavisi Ankara, Jinekolog Ankara, Doç. Dr. Aydın Köşüş
Kliniğimizde

Tarafmızdan tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Yumurtalıkların uyarılması ve folikül takibi kliniğimizde yapılmaktadır. Gelişen yumurtalar daha sonra sedasyon ile toplandıktan sonra döllenmekte ve büyümeleri takip edilmektedir. Uygun zamanda rahim içine yerleştirilmektedir.

Tüp Bebek Uzmanı Ankara İletişim Bilgileri

Telefon:(312)285-85-88
Email: aydinkosus@gmail.com
Website: www.aydinkosus.com

Ankara Ticaret Merkezi,
Kızılırmak Mah,
1450 sok,
B Blok No:4,
Çukurambar/Çankaya,
ANKARA

Tüp Bebek Doktoru Ankara Sağlık Siteleri